Koronavírusová pandémia spôsobila v medziročnom porovnaní 18-percentný nárast v počte ľudí, ktorí čelia hladu. Vyplýva to z aktuálnej správy o stave potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete za uplynulý rok, ktorú v pondelok zverejnilo päť agentúr OSN. Informovala o tom agentúra AFP.
V roku 2020 bolo podľa odhadov postihnutých hladom zhruba o 118 miliónov ľudí viac než v roku 2019. Podľa expertov z organizácií OSN ide o „dramatické zhoršenie“ situácie. „Takmer jeden z troch ľudí na svete (2,37 miliardy) nemal v roku 2020 prístup k primeranej strave – za jeden rok ide o nárast o takmer 320 miliónov ľudí,“ varuje Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Podvýživou trpel jeden z desiatich ľudí. Najprudší nárast hladu evidujú v Afrike, kde trpí podľa odhadov podvýživou 21 percent ľudí.
„Prepad ekonomiky ako následok opatrení v boji proti covidu na celom svete prispel k jednému z najväčších nárastov hladu na svete za posledné desaťročia,“ uvádza sa vo výročnej správe, na ktorej sa okrem FAO podieľali Detský fond OSN, Svetová zdravotnícka organizácia, Medzinárodný fond pre rozvoj poľnohospodárstva a Svetový potravinový program.
Najväčšie problémy s nedostatkom potravín zaznamenali v krajinách postihnutých klimatickými katastrofami alebo vojnovým konfliktom. „Pandémia COVID-19 je len vrcholom ľadovca,“ konštatujú odborníci v správe. Znepokojivejšie podľa nich je, že pandémia „odhalila slabé miesta, ktoré sa v posledných rokoch tvoria v našich potravinových systémoch v dôsledku hlavných faktorov, akými sú konflikty, premenlivosť klímy a extrémne počasie či spomalenie pokles a ekonomiky“. Pandémia nového koronavírusu podľa OSN podkopala cieľ, ktorým je do roku 2030 dosiahnuť elimináciu hladu vo svete. Na základe aktuálnych prognóz bude na splnenie tohto cieľa potrebné „enormné úsilie“ a prijatie tvrdých opatrení, ktoré by pomohli poraziť nerovnosť pri prístupe k potravinám.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Koronavírus spôsobil najrýchlejší nárast hladu vo svete za desaťročia