eReport.sk
Politickí väzni na dnešnej spomienke. Zdroj: tasr Pavel Neubauer

Konfederácia politických väzňov si uctila 35. výročie Sviečkovej manifestácie


Členovia Konfederácie politických väzňov si vo štvrtok uctili 35. výročie Sviečkovej manifestácie. Na pietnom podujatí tzv. Bratislavského veľkého piatka boli prítomní aj samotní účastníci tejto manifestácie. Na záver sa im prihovoril prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, kardinál Kurt Koch.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pomsta z Ruska?
  2. Blaha je blázon
  3. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  4. Sloboda prejavu hrozbou?

Občiansky odpor

„Silu občianskeho odporu, šírku jeho požiadaviek, odvahu vzoprieť sa monolitickej moci a utrpeniu, ktoré táto moc spôsobila, možno považovať za začiatok pohybu, ktorý viedol ku konečnému pádu komunistickej totality na Slovensku, poznamenal kardinál.

Sloboda

Slovo „sloboda“ je podľa neho základným posolstvom sviečkovej manifestácie a je aktuálne dodnes. Súčasne poukázal, že na demonštrácii sa zúčastnili ľudia rôznych názorov a vierovyznaní. „Rovní a rozdielni. Ale všetci zjednotení pre spoločné dobro krajiny a ľudskej osoby,“ zdôraznil.

Záborská

Práve 25. marec je podľa splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anny Záborskej deň, keď sa všetko zmenilo a definitívne sa ukázalo, že ľudia sa prestali báť. 

„Bez odvahy tých, ktorí so sviečkami v rukách vyšli na Hviezdoslavovo námestie brániť občianske a náboženské práva, by to také jednoduché nebolo,“ povedala a poďakovala sa im.

Z vďaky

Pripomenula, že sviečky zapaľujú symbolicky z úcty a vďaky „tým tisíckam ľudí“ na námestí. „Ľudom, ktorí ticho žiadali slobodné vymenovanie biskupov, plnú náboženskú slobodu a úplné dodržiavanie ľudských práv,“ doplnila.

Bratislavský veľký piatok si prítomní uctili kladením vencov a ruží na pamätník Sviečkovej manifestácie za účasti čestnej stráže. Na podujatí zároveň zazneli svedectvá priamych účastníkov demonštrácie vrátane katolíckych a evanjelických duchovných.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konfederácia politických väzňov si uctila 35. výročie Sviečkovej manifestácie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: