eReport.sk
Šéf MAAE Rafael Grossi. Foto: wikipedia

Konečne dobré správy? Šéf MAAE: Rusi vylepšili núdzový elektrický systém v Záporožskej elektrárni

Núdzový elektrický systém v Ruskom okupovanej ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES) bol vylepšený, aby sa v tejto najväčšej jadrovej elektrárni Európy zabránilo nehode. TASR prevzala stredajšiu správu z tlačovej agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veľa kriku pre nič
  2. Pokračujú v okrúhlych stoloch
  3. Občianske združenie Za zdravú a spravodlivú spoločnosť
  4. Demokracia a láska k vlasti

Menšie riziko tragédie

Ruskí operátori v jadrovej elektrárni neďaleko frontovej línie na naliehanie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vytvorili systém, ktorý automaticky pripojí elektráreň na záložné napájacie vedenie v prípade, že hlavné zlyhá. V stredu to oznámil šéf MAAE Rafael Grossi.

Jadrová elektráreň, ktorá v súčasnosti nevyrába žiadnu elektrinu, potrebuje vonkajší zdroj elektriny, aby sa zaistilo, že reaktory budú neustále chladené.

Elektráreň už v priebehu ruskej vojny na Ukrajine postihlo niekoľko dočasných výpadkov elektriny.

Lenže nie úplne..

Grossi privítal zlepšenie ako dôležitý posun, ale vyjadril obavy o údržbu elektrárne pod ruskou okupáciou. Operátori sa ešte nezaoberali malým únikom v reaktorovej budove, cez ktorú unikla z chladiaceho systému kyselina boritá, dodal Grossi.

„Tento typ úniku môže počas prevádzky elektrárne nastať. Ale tento druh incidentu si od operátora vyžaduje správnu a včasnú pozornosť, preverovanie a reakciu, aby sa zabránilo ďalším a prípadne vážnejším bezpečnostným dôsledkom,“ spresnil šéf MAAE so sídlom vo Viedni. „Náš tím bude vývoj situácie v tejto veci dôkladne sledovať,“ zdôraznil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konečne dobré správy? Šéf MAAE: Rusi vylepšili núdzový elektrický systém v Záporožskej elektrárni

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie