eReport.sk
Nechcú za neho priznávať?
Ivan Korčok Zdroj: TASR - Jakub Kotian

KOMENTÁR Korčok ja na tom tak biedne, že prehráva aj v manipulatívnych prieskumoch


To by mohli byť dobré správy pre krajinu, v ktorej dve volebné obdobia zastávali pozíciu hlavy štátu osoby ako Kiska a Čaputová. Korčok by totiž bol ich pokračovateľom. Čo začali, on by dokončil.

Otázka manipulovania verejnej mienky prieskumami je tu s nami prítomná už veľmi dlho. V čerstvej pamäti máme prieskumy pred septembrovými parlamentnými voľbami. Venovalo sa im šesť agentúr, pričom najpresnejšie prieskumy robila agentúra SANEP. Táto agentúra robí prieskumy dlhodobo z najväčšej vzorky, ktorá je zhruba až o polovicu väčšia ako pri iných agentúrach. Uvidíme, ako sa jej bude dariť v prezidentských voľbách a vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Manipulácie tu boli, sú a budú

Povolebná analýza po predčasných voľbách odhalila, že najhoršie naopak merali agentúry AKO a NMS. Netreba zabúdať ani na exit polly, pretože boli natoľko nepresné, že s ich vysvetľovaním mali veľký problém obe agentúry, ktoré sa im venovali. Išlo o agentúru Median SK, ktorej exit poll bol robený exkluzívne pre RTVS. Druhou bola agentúra Focus s jej exkluzívnym exit pollom pre TV Markízu. Ako už bolo zmienené, oba dopadli katastrofou a hanbou.

Toľko z nedávnej minulosti. Nás však čakajú ďalšie veľmi dôležité voľby. Či už hovoríme o tých prezidentských alebo eurovoľbách, v oboch prípadoch opäť prebiehajú pokusy manipulovať verejnú mienku. Autor textu sa bližšie pozrel na prieskumy prezidentských kandidátov, konkrétne dvoch s najvyššou podporou, Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka. Ostatní kandidáti sú prakticky bez šance na postup do druhého kola.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Anna Belousovová odchádza zo snemu strany
  2. Peter Pellegrini

Dobré správy pre Slovensko

Po preštudovaní všetkých dostupných prieskumov od šiestich relevantných agentúr (AKO, Focus, Median, NMS, Ipsos, SANEP), autor článku konštatuje, že kandidát Ivan Korčok je na tom naozaj veľmi biedne. Nachádza sa totiž v situácii, keď deficit jeho podpory nedokážu dohnať ani manipulatívne prieskumy verejnej mienky. Naprieč všetkými prieskumami od januára až do marca, až na drobné výnimky, totiž vedie v prvom aj v druhom kole Peter Pellegrini, pričom podstatnejšie je samozrejme kolo druhé. Dokonca aj trendy sú v prospech Pellegriniho. Rastie a Korčok ho nedobieha.

Je tu ešte aj možnosť, že sa agentúry po fiasku zo septembrových volieb poučili, manipulácie do istej miery obmedzili, sú opatrnejšie a prinášajú objektívnejšie výsledky. No autor textu sa prikláňa skôr už k spomínanému vysvetleniu, že naozaj sledujeme situáciu, kedy jednoducho ani manipulácie nedokážu Korčokovi zaručiť víťazstvo v prieskumoch, pretože aj možnosti ich manipulácie sú len obmedzené. Ani prieskumy, navzdory všeobecnému presvedčeniu, nemôžu byť kompletne odtrhnuté od reality, resp. úplne vycucané z prsta. Priestor na ich manipuláciu skrátka má svoje limity.

Z toho teda vyplýva, že ak Pellegrini s relatívnym prehľadom víťazí v prakticky všetkých prieskumoch, o ktorých sa domnievame, že sú manipulované v prospech Korčoka, v takom prípade je skutočná podpora pre Petra Pellegriniho ešte vyššia a pre Ivana Korčoka naopak ešte nižšia. A to by mohli byť dobré správy pre krajinu, v ktorej dve volebné obdobia zastávali pozíciu hlavy štátu osoby ako Kiska a Čaputová. Korčok by totiž bol ich pokračovateľom. Čo začali, on by dokončil. Inak povedané, Slovensko by dorazil.

Zdroj dát: RTVS, Pravda

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Korčok ja na tom tak biedne, že prehráva aj v manipulatívnych prieskumoch

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre