eReport.sk
Sopka Nevado del Ruiz v Kolumbii je opäť aktívna. Snímka pochádza z 20. marca 2023
Sopka Nevado del Ruiz v Kolumbii je opäť aktívna. Snímka pochádza z 20. marca 2023. Zdroj: servicio nacional geológico/elcolombiano.com

Kolumbia sa pripravuje na najhoršie: Sopka, ktorá vyhladila takmer celé mesto, je znovu aktívna!


Kolumbia sa pripravuje na najhoršie! Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita. Oznámili to v piatok miestne úrady, ktoré varovali pre možnou novou erupciou, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poplach v Indonézii
  2. Karymská sopka
  3. Zaplavená pomocná lávka na prehradení Dunaja v Čunove na zdrži Hrušov.

Podľa kolumbijského ministerstva baníctva zaznamenali v poslednom čase zvýšenú seizmickú aktivitu sopky. Kolumbijská geologická služba SGC varovala, že sopka by mohla vybuchnúť v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch.

Musia pripraviť protokoly pre stav pohotovosti

Úrady sa musia na takúto možnosť pripraviť, uviedla SGC s výzvou, aby miestni obyvatelia zachovali pokoj a riadili sa najnovšími informáciami.

„Máme oranžovú výstrahu pre seizmologickú zmenu pri sopke Ruiz. Starostovia musia pripraviť protokoly na tento stav pohotovosti,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter kolumbijský prezident Gustavo Petro.

„Národná geologická služba SNG prostredníctvom vyhlásenia informovala, že sopka Nevado del Ruiz bola v posledných dňoch pomerne aktívna, najmä tento pondelok, 20. marca, po zaznamenaní vyvrhnutia sopečného popola,“ informoval portál elcolombiano.com.

Sopka leží v tzv. Ohnivom kruhu

Podľa kolumbijskej služby pre zvládanie katastrof UNGRD znamená oranžový stupeň výstrahy pravdepodobnosť, že príde k najväčšej erupcii za posledných desať rokov.

Nevado del Ruiz je jednou z mnohých sopiek, ktoré ležia v tzv. Ohnivom kruhu – oblasti rozprestierajúcej sa okolo Tichého oceánu, pre ktorú je charakteristické množstvo aktívnych sopiek a časté zemetrasenia.

Jedna z najsmrteľnejších erupcií v 20. storočí

 Táto sopka na západe Kolumbie je vysoká vyše 5300 metrov. Jej výbuch v roku 1985 je považovaný za jednu z najhorších prírodných katastrof v dejinách juhoamerickej krajiny a za jednu z najsmrteľnejších erupcií v 20. storočí. V jej dôsledku prišlo k masívnemu zosuvu pôdy, ktorý pohltil mesto Armero a zapríčinil úmrtie väčšiny jeho obyvateľov.

Zdroj: youtube.com/i geotv

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolumbia sa pripravuje na najhoršie: Sopka, ktorá vyhladila takmer celé mesto, je znovu aktívna!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne