eReport.sk
Ján Mičovský. Foto: tasr

Kollárov človek: Mičovský sa obklopil čudnými ľuďmi! Vlčan bude katastrofa?

V diskusnom politickom ringu v relácii V politike spravodajskej televízie TA3 si zmerali trojica poslancov Jaroslav Karahuta zo Sme rodina, Jarmila Halgašová zo strany Sloboda a Solidarita a Richard Takáč zo Smeru. Hlavnou témou relácie bola výmena stráží na čele rezortu pôdohospodárstva, ale aj napätá situácia okolo Slovenskej informačnej služby.

Leitmotívom relácie bola výmena na čele ministerstva pôdohospodárstva. Jána Mičovského totiž vystriedal Samuel Vlčan. Ten pre mnohých nie je najlepšou voľbou. Dnes o ostrosledovanej téme debatoval Jaroslav Karahuta zo Sme rodina, Jarmila Halgašová zo strany Sloboda a Solidarita a Richard Takáč zo Smeru.

Ľudia okolo Mičovského

„Stav za pôsobenia pána Mičovského sa zhoršil,“ podčiarkol Takáč. Dodal, že rezort išiel za jeho spravovania do záhuby. Dodal, že prišiel s iniciatívami, proti ktorým boli rôzne zväzy poľnohospodárov. „Hovorí sa, že čerešničkou prečo odišiel pán Mičovský bolo zadržanie šéfky Slovenského pozemkového fondu, no všetci vieme, že tam už nemal čo robiť,“ myslí si Smerák.

Podľa Karahutu treba Mičovského pôsobenie na ministerstve rozdeliť do viacerých fáz. „Hovoril som mu, že pokiaľ stále budeme riešiť minulosť, stratíme budúcnosť,“ povedal. Podľa poslanca až cielene minister nechcel niektoré veci riešiť. „Došiel som k záveru, že ľudia, ktorí obklopili ministra Mičovského, ich cieľom bolo udržať status quo,“ nečakane opísal človek Borisa Kollára.

„Ich cieľom bolo udržať stav, ktorý tu zažívame od roku 2009,“ šokoval Karahuta. Dodal, že výmena Mičovského bola nevyhnutná.

Mičovského rok

Halgašová sa zastala MIčovského, že sa staral o odstránenie korupcie zo štruktúr okolo rezortu. „Boli odsúdení prví ľudia, ktorí sa snažili korumpovať vysokého štátneho úradníka,“ pochválila exministra.

Zároveň dodala, že ďalšie body z programového vyhlásenia vlády zostali len v úrovni „chcenia“. „Máme veľké očakávania od ministra Vlčana,“ podčiarkla poslankyňa.

Moderátor podotkol, že podľa exministra malo byť ministerstvo prelezené korupciou a bežne sa nosili z kancelárie do kancelárie obálky s úplatkami. V minulosti pôsobil v rezorte nominant Smeru Ľubomír Jahnátek. „Nebolo to prejavenie nejakej politickej kultúry zo strany pána Mičovského, mal sa tak prejaviť už dávno,“ povedal Takáč.

Karahuta priznal, že na ministerstve boli rôzne lobistické tlaky, keď určitá skupina ľudí si u kompetentných chcela vybaviť rôzne výhody. Takáč zároveň dodal, že podobná agenda existuje aj naďalej, no pochádza zo strany koaličných poslancov.

Vlčan – katastrofa?

Podľa redaktora je podľa niektorých združení poľnohospodárov hotová katastrofa. Karahuta si výber čerstvého ministra pochvaľuje. Redaktor podotkol, že podľa opozície je Vlčan na čele ministerstva tragédiou a neuprednostňuje poľnohospodárov ako svojich partnerov ale skôr iné biznis subjekty.

Takáč povedal, že má informácie, že, keď pôsobil ešte na rezorte v minulosti, tak poľnohospodári prezradil svoje skúsenosti s Vlčanom. Poslanec za Smer prezradil, že potravinári, ktorí rokovali s Vlčanom priznali, že uprednostňoval veľké obchodné reťazce pred slovenskými výrobcami a poľnohospodármi.

Čítanie tajnej správy SIS

Trojica politikov sa dotkla aj horúcej témy okolo razie inšpekcie ministerstva vnútra na NAKA, kde zhabali spisy zo živého prípadu Očistec. „Očakávame závery z tohto zásahu, ale myslíme si, že len konali svoju povinnosť,“ odpovedal Karahuta na otázku či ide o vojnu v bezpečnostných zložkách.

Moderátor spomenul, že Robert Fico mal v pláne prečítať v pléne parlamentu utajovanú správu SIS, ktorú nedávno v národnej rade predniesol Boris Kollár. Takáč priznal, že správu bude čítať v parlamente zrejme v utorok. Súčasťou odvolávania bude aj debata, ktorej sa zúčastní aj samotný Takáč.

Budúci týždeň sa bude rozhodovať aj o budúcnosti ministra vnútra Romana Mikulca. Šéfa rezortu budú v národnej rade odvolávať, Halgašová a aj Karahuta potvrdili, že ho koalícia podrží.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollárov človek: Mičovský sa obklopil čudnými ľuďmi! Vlčan bude katastrofa?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti