tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Foto: tasr

Je to oficiálne! Prezidentka prijala demisiu Mičovského. Jeho nástupcom sa stal Samuel Vlčan

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok demisiu doterajšieho ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského. Za jeho nástupcu vymenovala Samuela Vlčana.

Mičovský podal demisiu po podozreniach z korupcie u svojej nominantky v Slovenskom pozemkovom fonde. V pondelok (7. 6.) však oznámil, že chce demisiu vziať späť. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na svoju adresu a tým, že nechce utekať z boja.

Premiér Eduard Heger sa však s prezidentkou v pondelok definitívne dohodol na výmene ministra pôdohospodárstva. Meno jeho nástupcu predstavil hlave štátu ešte v piatok (4. 6.).

Čakajú ho naozaj veľké výzvy

Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan bude musieť v krátkom čase zvládnuť naozaj veľké výzvy. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom príhovore po menovaní ministra do funkcie. Vlčan nahradil exministra Jána Mičovského. Medzi tie najhlavnejšie výzvy podľa prezidentky patrí personálna stabilizácia ministerstva a jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami či nová rezortná stratégia prepojená s investičným a rozpočtovým obdobím EÚ na roky 2021 – 2027.      

„Rozhodujúcou bude tiež reforma štátnych lesov. Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva, potravinárstva a lesníctva nastavuje priority a potrebné reformy správne, stále nám však chýba implementácia navrhovaných krokov a opatrení v reálnom čase,“ doplnila prezidentka. Nového ministra tiež čaká sfinalizovanie spravodlivého nastavenia poľnohospodárskych platieb a dotácií či rýchle vyriešenie situácie okolo možného odňatia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Podľa prezidentky je tiež potrebné posilniť spracovateľské kapacity a zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska.

„Bez funkčnej platobnej agentúry nie je možné splniť stanovené ciele a budúcnosť farmárov môže byť reálne ohrozená. Najmä chýbajúca digitalizácia a naplnenie všetkých ostávajúcich podmienok zo strany Európskej komisie budú elementárnym predpokladom pre zvrátenie tohto neželaného stavu,“ dodala prezidentka.

Spolieha sa na neho

Podľa nej sú krízové riadenie, znalosť pomerov na úrade a manažérsky prístup hlavné atribúty na zvládnutie zložitej situácie v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Prezidentka sa spolieha na to, že tieto vlastnosti pri riadení rezortu nový minister v maximálnej miere uplatní. Prezidentka sa zároveň poďakovala Mičovskému za úsilie, ktoré vynaložil pri riadení agrorezortu. „Dôverujem tomu, že ste ako minister konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že vaše  rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami,“ podotkla.

Prezidentka podotkla, že Mičovský šéfoval jednému z najťažších ministerstiev. Rozhodnutie podať demisiu najmä v súvislosti s kauzou okolo riaditeľky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej považuje prezidentka za súladný s očakávaniami, ktoré Mičovského profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú. „V politických sporoch a v niektorých prípadoch aj s vlastnými ministrami a poslancami ste nechali srdce, no myslím si, že so situáciou v rezorte ani vy sám nemôžete byť spokojný,“ dodala prezidentka s tým, že ako poslanec Mičovský bude mať príležitosť pričiniť sa o zmenu legislatívnej praxe, keď sa dôležité rezortné návrhy predkladajú ako poslanecké iniciatívy, čím sa obchádza medzirezortné pripomienkové konanie a odborná diskusia. „Bude pre všetkých na Slovensku prínosom, ak sa diskusiu o prírode blízkom hospodárení či jednotnom spravovaní území v národných parkoch podarí iniciovať,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je to oficiálne! Prezidentka prijala demisiu Mičovského. Jeho nástupcom sa stal Samuel Vlčan

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku