eReport.sk
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: tasr

Kollár opäť vložil nohu do koaličných dverí: Stiahneme svoj podpis, počúvali sme hlasy v regiónoch!


AKTUALIZOVANÉ – Hnutie Sme rodina stiahne svoj podpis z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na tlačovej konferencii. Pokiaľ sa nezohľadnia argumenty Sme rodina k novele zákona, tak koalícia nemá pri hlasovaní rátať so 17 poslancami hnutia.

Dôvodom stiahnutia podpisu je podľa Kollára to, že počúvali hlasy v regiónoch. Dôsledkom reformy tak ľudia môžu stratiť prácu. Novela by sa mala prijať až potom, ako v národných parkoch bude urobená zonácia, tvrdí Kollár.

„Nehovoríme nie, ale v tejto forme novelu nepodporíme“

Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že reforma sa bude týkať 300.000 hektárov pozemku. Podľa Kollára sa to však dotkne 660.000 hektárov štátnych pozemkov s presahom na 1,2 milióna hektárov, a to aj na súkromné pozemky. „Nehovoríme nie, ale v tejto forme novelu nepodporíme,“ poznamenal.

Igor Viszlai zo Slovenskej lesníckej komory navrhol, aby reforma národných parkov prešla riadnym vládnym návrhom a nie poslaneckým. Musí podľa neho prebehnúť riadne pripomienkové konanie.

Kollár odporučil predkladateľovi aby novelu stiahol

Novela sa má dotknúť aj približne 900 poľovných revírov, čo je nadpolovičná väčšina, poukazuje Rudolf Huliak zo Slovenskej poľovníckej komory. „Škody spôsobené v národnom hospodárstve touto voľne žijúcou zverou, na ktorú prestane byť vyvíjaný poľovnícky tlak, budú nedozerné,“ tvrdí.

Kollár zároveň odporučil predkladateľovi návrhu, poslancovi Jaromírovi Šíblovi (OĽANO), aby novelu stiahol, presunul o pár mesiacov a prepracoval ju. „Prijmeme taký návrh zákona, ktorý bude vyhovovať všetkým, nebude ničiť prírodu a ani ľudské životy v tej prírode,“ povedal Kollár.

Zemanová na novele nepotrebuje niečo meniť

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) v piatok doobeda povedal, že k reforme očakával pozmeňujúci návrh od envirorezortu, ktorý by zadefinoval, ako sa pozemky presunú. Kritizoval aj pracovnú skupinu k reforme, ktorá sa podľa neho ani raz nestretla.

Spolupredkladateľka reformy a poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS) reagovala, že ak má Karahuta pozmeňujúci návrh, mal by ho predložiť. Zatiaľ od neho nič neeviduje. Zemanová na predloženej novele nepotrebuje niečo meniť.

Poslanec Šíbl: Neboli vznesené zásadné pripomienky

Šíbl nevidí dôvod na stiahnutie novely z rokovania parlamentu. Nebráni sa pozmeňujúcim návrhom, ktoré reformu vylepšia a špecifikujú. Pripomenul, že reforma prešla aj klasickým medzirezortným pripomienkovým konaním. V tom procese podľa neho neboli vznesené žiadne zásadné pripomienky, ktoré by novelu spochybnili. Reforma národných parkov je aj v programovom vyhlásení vlády. „Logicky by sme očakávali od koaličných partnerov, že ak majú konkrétne výhrady k takto naformulovanej novele, tak ich budú komunikovať s nami,“ podotkol Šíbl.

Táto novela zákona nijako nerieši zonácie národných parkov, ktoré v súčasnosti prebiehajú podľa platnej legislatívy. Poslanec poukazuje, že štát nejde reformou obmedzovať hospodársku činnosť v národných parkoch. Obmedzenie ťažby sa môže diať napríklad až v procese zonácie. Vtedy si však vlastník pozemku bude môcť podľa zákona požiadať o finančnú náhradu za obmedzenie ťažby dreva a štát mu ju vyplatí, vysvetlil Šíbl.

O novele zákona o ochrane prírody by sa malo rokovať na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne na budúci týždeň.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Toto je ten Budajov vegetarián
  2. Eduard Heger na statusovej fotke k národným parkom.
  3. Sklamaný minister Budaj
  4. Ján Budaj (OĽaNO)
  5. Protest proti reformám národných parkov.
  6. Ján Marhefka

Koaličných partnerov prekvapil postoj Sme rodina a Borisa Kollára, ktorý oznámil stiahnutie podpisov spod reformy národných parkov. OĽANO hovorí o porušovaní dohôd a nerozumie tomuto kroku, keďže Kollár je spolupredkladateľ novely. Podobne to vidí aj SaS. Témou sa podľa nich bude zrejme zaoberať aj koaličná rada. Postoj Sme rodina mrzí aj podpredsedníčku strany Za ľudí Miriam Šutekovú. Partnerom pripomenula záväzok z vládneho programu zabezpečiť jednotnú správu chránených území pod envirorezort a zvážiť právnu subjektivitu správ národných parkov.  

OĽANO hovorí o obštrukciách Kollára

„Nerozumieme porušovaniu platných dohôd o to viac, že pán Kollár je spolupredkladateľom zákona. Môžeme len zopakovať, že za normálny princíp koaličnej spolupráce považujeme odbornú diskusiu s partnermi a hľadanie spoločných riešení. Obštrukciami všetkých dôležitých reforiem zo strany koaličného partnera sa bude zaoberať predsedníctvo hnutia a koaličná rada,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Hnutie tvrdí, že chce vo vláde prijímať dôležité a zásadné opatrenia v prospech ľudí. Za také považuje aj reformu národných parkov, ktorej cieľom je chrániť prírodné hodnoty a zvýšiť životnú úroveň v regiónoch.

Zemanová je prekvapená, Za ľudí pripomenuli lobistov

Šéfka klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že strana je z postoja Kollára prekvapená. „Doteraz jeho strana neprišla so žiadnym pozmeňujúcim návrhom a sám bol od mája tohto roka pod daný zákon aj podpísaný. Predpokladám, že celá záležitosť sa bude riešiť na koaličnej rade,“ poznamenala.

„Naša spoločná aktivita vznikla aj z podnetu desiatky tisícov občanov, ktorí podpísali petíciu na ochranu nášho národného prírodného bohatstva, ktorým sú bezpochyby aj naše lesy,“ povedala pre Šuteková zo Za ľudí. Poukázala napríklad na „výrazné a často nekoncepčné“ zásahy na južnej strane Chopku v Jasnej. „Aj keď mi je jasné, že rôzne záujmové lobistické skupiny vyvíjali rozličné aktivity, my, volení zástupcovia ľudu, sa musíme postaviť čelom k tejto problematike, aby sme sa pred ďalšími generáciami nemuseli hanbiť. Spolieham sa na zodpovednosť všetkých koaličných partnerov, k čoraz naliehavejšej ochranne našej prírody a verím, že predmetné nezrovnalosti spoločne prekonáme,“ vyhlásila.

Hlas: Treba komplexnú ochranu, nie rýchlu novelu

Mimoparlamentný Hlas-SD, naopak, odmietavý postoj predsedu parlamentu k súčasnej podobe novely zákona o ochrane prírody a krajiny víta. Národné parky aj ostatné chránené územia považuje za najväčšie bohatstvo a prírodné dedičstvo krajiny. Zdôrazňuje preto, že príroda potrebuje komplexnú ochranu, nie rýchlu poslaneckú novelu. Pozornosť treba upriamiť na vytvorenie funkčných zonácií, stanovenie bezzásahových plôch, vytvorenie predpokladov pre udržateľné a prírode blízke hospodárenie v lesoch či finančných mechanizmov a podpory ochrany a rozvoja chránených území a ľudí, ktorí v nich žijú. Stanoviť treba aj podmienky pre turistov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollár opäť vložil nohu do koaličných dverí: Stiahneme svoj podpis, počúvali sme hlasy v regiónoch!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne