eReport.sk
Foto: tasr

Koľko nás stojí pandémia? Denne máme straty v miliónoch eur!


Hoci sme na teraz z najhoršieho vonku, pandémia koronavírusu na Slovensku stále dáva zabrať našej ekonomike. Odborníci hovoria o miliónových stratách eur denne. V najhoršom období odhadovali straty dokonca 60 miliónov za deň!

„Musíme si uvedomiť, že všetky opatrenia, ktoré posledné tri mesiace alebo aj dlhšie boli, sú obrovsky nákladné. Keby sme neboli teraz posledné týždne uvoľňovali, tak by sme mali obrovské škody na vzdelávaní a to je niečo, čo pokračuje. Stále nemáme otvorené všetky školy,“ upozornil ekonomický analytik a riaditeľ odboru výskumu v Národnej banke Slovenska v diskusii Veda pomáha – COVID-19 Martin Šuster s tým, že za každý deň obmedzeného hospodárstva môžeme počítať miliónové škody. Ide však aj o škody napríklad na nezamestnaných ľuďoch.

Zdroj: Veda pomáha – COVID-19

„Odhad 60 miliónov denne, to je niečo, čo sme mali pred rokom na jar, keď skoro celá ekonomika zastala. Teraz odhadujem, že je to tak 3 až 6 miliónov eur denne, čo naša ekonomika stráca. Stále sú to miliónové škody každý deň. A stále máme niektoré sektory, kde im drvivá väčšina tržieb vypadla. Napríklad ubytovanie, kultúra, rekreácie a šport,“ hovorí odborník.

Ekonomický analytik Martin Šuster odhaduje denné straty na ekonomike v miliónoch eur. – Foto: tasr

Analytik sa tiež pozrel na to, ako bude vyzerať vývoj pandémie na Slovensku najbližšie dni. „Všetky dáta ukazujú, že klesáme a rovnomerne sa zlepšuje situácia. Istotu vidím na dva týždne, pretože popri tom uvoľňujeme na všetkých frontoch. A netrúfnem si povedať, ako to bude vyzerať za mesiac alebo za dva,“ upozorňuje Šuster s tým, že ak čísla začnú opäť rásť napríklad na jeseň, nebudeme vedieť, čo sprísniť prvé.

Podľa odborníka by bolo dobré na školách testovať kloktacími testami. – Foto: shutterstock

„Je veľká škoda, že sme neotvorili školy a zároveň nerobíme kloktacie testy. Robili sme ich teraz dva týždne a ideme s nimi prestať. Pritom by to bolo veľmi jednoduché a dávalo by nám to dobrú informáciu o tom, či sa niečo nezhoršuje,“ myslí si analytik a tiež zdôrazňuje, že by sme mali popracovať aj na trasovaní kontaktov. „Doteraz sme mali pomerne tvrdé obmedzenia, tak jeden infikovaný človek mával jeden až dva kontakty. Ale dobre vieme, že pri normálnom fungovaní a živote sa každý z nás stretne s desiatkami ľudí. A nevieme zatiaľ či dokážeme na každého infikovaného vytrasovať 20, 30 alebo 50 ľudí. Najlepšie krajiny to dokázali,“ dodáva Šuster.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koľko nás stojí pandémia? Denne máme straty v miliónoch eur!