eReport.sk
Na snímke sonda Rosetta počas preletu okolo planéty Zem v roku 2005 z vesmírnej misie – prvého kontrolovaného pristátia sondy na povrchu kométy na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach 12. novembra 2014.
Na ilustračnej snímke pohľad na planétu Zeme z vesmíru. Foto: tasr

Koľko nám ešte zostáva? Hodiny súdneho dňa sa posunuli, dejú sa zvláštne veci. Oznámili svetoví vedci


Koľko nám ešte zostáva? Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí. Vedci namerali najvyššie teploty v Grónsku za uplynulé tisícročie, posunuli ručičku Hodín súdneho dňa a upozornili na asteroid, ktorý preletel okolo Zeme. Teploty v niektorých častiach Grónska sú najvyššie za uplynulých 1000 rokov. Vyplýva to z výsledkov štúdie Kodanskej univerzity, ktorá rekonštruovala klimatické podmienky v Grónsku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Policajti stoja pred barikádov klimatických aktivistov počas druhého dňa ich vysťahovania v dedine Lützerath.
  2. Sklamaný minister Budaj
  3. Masívny protest v Nemecku

Oteplovanie v Grónsku



Vrtmi do ľadovcov vedci získali vzorky ľadu spred niekoľkých storočí a na ich základe zistili teplotné pomery v Grónsku od roku 1000 do roku 2011. Štúdia ukazuje, že otepľovanie v Grónsku od roku 2001 do 2011 „takmer s istotou prekračuje rozsah predindustriálnej teplotnej variability v minulom tisícročí“. Teploty boli v priemere o 1,5 stupňa Celzia vyššie ako v 20. storočí.

Do polnoci 90 sekúnd

Ručička symbolických Hodín súdneho dňa (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, sa posunula a od polnoci ju delí 90 sekúnd. Túto informáciu zverejnil akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) na základe rozhodnutia vedeckej rady, v ktorej je aj desať laureátov Nobelovej ceny.

Biologické hrozby

Na zmenu časového údaju mali vplyv aj pretrvávajúce hrozby v podobe klimatickej krízy a rozpadu globálnych noriem a inštitúcií potrebných na zmiernenie rizík spojených s pokročilými technológiami a biologickými hrozbami, ako je napríklad i choroba COVID-19.

Asteroid v tesnej blízkosti

Okolo Zeme preletel v noci na piatok asteroid veľkosti dodávkového automobilu. Podľa americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) išlo o najbližší zaznamenaný prelet asteroidu okolo planéty Zem vôbec.

Vesmírne teleso s označením 2023 BU sa najbližšie k Zemi dostalo o 01.27 SEČ, keď preletelo nad najjužnejšou časťou Južnej Ameriky vo výške 3600 kilometrov. O existencii asteroidu ako prvý informoval amatérsky astronóm Gennadij Borisov z observatória Margo na Kryme.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koľko nám ešte zostáva? Hodiny súdneho dňa sa posunuli, dejú sa zvláštne veci. Oznámili svetoví vedci

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre