Do praktickej realizácie reformy súdnej mapy zostávajú necelé štyri mesiace a odborníci začínajú biť na poplach a poukazovať na jej viaceré nedostatky. Tie obsahové už ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej vyčítala už aj opozícia, podľa ktorej ide vlastne len o rušenie súdov, presúvanie ich sídiel a komplikáciu celého systému. A nielen z hľadiska jeho funkčnosti, ale aj z hľadiska jeho dostupnosti občanom. Ústavný právnik Radoslav Procházka tvrdí, že súdna mapa pôsobí ako machuľa a že Kolíková by mala dúfať v odchod SaS z vlády, lebo reforma môže byť veľkým fiaskom.
Mohlo by vás zaujímať:
„Do praktickej realizácie reformy súdnej mapy zostávajú necelé štyri mesiace a situácia vyzerá tak, že ak má niekto z SaS dôvod dúfať, že nebude musieť zostať ani sa vracať, je to Mária Kolíková. Áno, je to prísne hodnotenie a neponúka sa ľahko, naopak,“ napísal pre Denník N Procházka.
Viaceré problémy
Problém vidí Procházka nielen v prekladaní sudcov, alebo v neudržateľnosti spôsobu prijatia reformy na pôde parlamentu. Niektoré ďalšie bizarnosti sa totižto rozhodol popísať na konkrétnom príklade z Bratislavy.
„V pôvodnom návrhu sa predpokladal zánik niektorých okresných súdov, v Bratislave však okresné súdy nezanikajú, len sa majú po novom inak označovať. Sudcovia, ktorí napríklad z dvojky (Okresný súd Bratislava II) prejdú na jednotku (Mestský súd Bratislava I) či z jednotky na trojku, budú nesporne preložení na iný súd. Ak o tom bude rozhodovať Súdna rada, čo by lege artis mala, nebude to pri tom objeme stíhať. Ak o tom rozhodovať nebude, k už existujúcim dôvodom nesúladu tohto stavu s Dohovorom pribudne ďalší,“ popisuje Procházka proces, ktorý keby nebol dodržaný, Slovensko by sa kľudne mohlo dostať do problémov aj na medzinárodnej úrovni.
Niektorí sudcovia stále nevedia, kam povedú ich kroky
Reforma okrem vyššie spomenutých výhrad pôsobí aj chaoticky. Mnoho sudcov napríklad ani dnes, teda tesne pred štartom reformy netuší, kam onedlho povedú ich kroky.
„Sudcovia, ktorí dnes rozhodujú rôzne agendy, stále nevedia, kam pôjdu. Fakticky o tom rozhodne predseda súdu ako orgán výkonnej moci sui generis, lenže nie aktom, ktorý by sa dal napadnúť a preskúmať. Ďalší problém s ESĽP (pozn. red. – Európsky súd pre ľudské práva),“ upozorňuje odborník.
Míňa sa reforma účinkom?
Reforma by naviac nemusela dosiahnuť tie ciele, s akými bola vytvorená – teda špecializáciu a rýchlejšiu či kvalitnejšiu rozhodovaciu činnosť. „Presun a re-registrácia spisov však minimálne v období medzi treťou adventnou nedeľou a Hromnicami spôsobí logistické peklo, ktoré sa nezaobíde bez obetí, tie sa nezaobídu bez zhoršenia prieťahov a tie sa nezaobídu bez náhrady škody. Nepatrí sa kuvikať, ale s pojednávaniami v januári a pravdepodobne aj vo februári jednoducho nepočítajte. Napokon, mnohí sudcovia dodnes nevedia, kde budú od januára sedieť a kam majú tie pojednávania vytyčovať,“ popisuje problém Procházka.
Špecializácia taktiež nie je prvkom, v ktorom bude nutne reforma efektívna. „A čo sa špecializácie týka, viaceré prvky reformy jej buď nijako nepomáhajú, alebo ju dokonca sťažujú. Ak pôjde sudca na civil (štvorka), svoje neskončené autorskoprávne spisy si berie so sebou, hoci túto agendu už bude riešiť iný súd (obchod, čiže Mestský súd Bratislava III). Ak pôjde na rodinný súd (dvojka), vezme si okrem poručenských aj neskončené civilné spisy, ktoré má po novom riešiť štvorka. Príkladov je viac, samozrejme,“ dodal ústavný právnik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kolíková by mala vraj dúfať v odchod SaS z vlády. Procházka: Súdna mapa vyzerá ako machuľa!