eReport.sk
Martin Klus, foto: tasr

Klus: Slovensko podporí NATO v súvislosti s bezpečnou evakuáciou ľudí z Afganistanu

„Dnes je viac ako inokedy potrebná spolupráca, koordinácia a vzájomná pomoc členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). Našou prioritou zostáva dostať z Afganistanu do bezpečia našich občanov, pracovníkov NATO a spolupracovníkov z radov Afgancov, ktorí nám celé roky pomáhali. Na to bude potrebná solidarita všetkých spojencov a Slovenská republika nebude stáť bokom.“

Je potrebná spolupráca a vzájomná pomoc

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v piatok, 20. augusta 2021 v Bratislave, počas mimoriadneho rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie o situácii v Afganistane, ktoré sa konalo formou videokonferencie. Šéfovia diplomacií a ich zástupcovia diskutovali o potrebe zabrániť humanitárnej katastrofe a prebiehajúcej evakuácii osôb členských krajín NATO, ako aj partnerských krajín a medzinárodných organizácií. Spojenci zároveň potvrdili ochotu pomôcť v evakuácii a následnom presídlení tých občanov Afganistanu, ktorí sa ocitli v ohrození a chcú odísť z krajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bojovníci Talibanu hliadkujú v meste Faráh provincie Faráh, juhozápadne od Kábulu 11. augusta 2021.
  2. Zo vstupu Švédska do NATO napokon nič nebude?
  3. Martin Klus, oddnes bývalý člen SaS
  4. Martin Klus (SaS)

Spojenci zároveň potvrdili ochotu pomôcť v evakuácii

„Dôležité je, že aj v krízových situáciách zostáva Aliancia jednotná a hľadá spoločné riešenia,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Spojenci rozhodli, že NATO zastavilo všetku pomoc, podporu a spoluprácu s Afganistanom. Aliancia pozorne sleduje vývoj v Afganistane aj vo vzťahu k rizikám, ktoré vyplávajú pre spojencov, ale aj pre región z aktuálneho vývoja. „Som rád, že aj s pomocou našich spojencov sa nám podarilo dostať do bezpečia našich občanov a ich rodinných príslušníkov. Zároveň som požiadal spojencov, aby sme spoločne spravili všetko pre to, aby sa ľudia, ktorým pomáhame pri odchode z krajiny, mohli bezpečne dostať na letisko a ochrániť seba a svoje rodiny,“ dodal M. Klus.

Aliancia očakáva, že Taliban dodrží svoje záväzky a nedovolí, aby sa z Afganistanu stalo útočisko pre medzinárodný terorizmus. Ministri zároveň zdôraznili, že novej vláde v Afganistane hrozí medzinárodná izolácia v prípade, že neukončí násilie alebo nebude dodržiavať ľudské práva, vrátane práv žien, detí a menšín.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Klus: Slovensko podporí NATO v súvislosti s bezpečnou evakuáciou ľudí z Afganistanu

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti