eReport.sk
Evakuácia ľudí z Afganistanu, foto:tasr

NATO vyzvalo Taliban, aby umožnil evakuáciu ľudí z Afganistanu

 Severoatlantická aliancia vyzvala v piatok afganské hnutie Taliban, aby umožnilo evakuáciu ľudí z Afganistanu. Zároveň sľúbila, že spojenci zostanú v „úzkej koordinácii“, kým budú operácie pokračovať. Informovala o tom agentúra AFP.

Spoločné vyhlásenie 30 členských krajín NATO zverejnili po mimoriadnej videokonferencii ich ministrov zahraničných vecí s cieľom prediskutovať evakuačné úsilie a ďalšie potrebné kroky „Vyzývame tých, ktorí majú v Afganistane právomoci, aby rešpektovali a uľahčovali ich bezpečný a riadny odlet, a to aj prostredníctvom Medzinárodného letiska Hámida Karzaja v Kábule… Kým budú evakuačné operácie pokračovať, budeme na letisku udržiavať úzku operačnú koordináciu prostredníctvom spojeneckých vojenských prostriedkov,“ uvádza sa vo vyhlásení NATO.

Spojenci USA a NATO od víkendu, keď Taliban ovládol hlavné mesto Kábul a znovu získal moc v krajine, letecky transportujú z metropoly svojich občanov i afganský personál s rodinami.

Z Kábulu sa dostali už tisíce ľudí. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však na začiatku videokonferencie upozornil, že mnohí cudzinci a Afganci majú problém dostať sa na letisko. AFP poznamenala, že Aliancia zastavila svoju misiu v Afganistane v máji po tom, čo sa Spojené štáty rozhodli stiahnuť svoje jednotky, ale stále tam má približne 800 civilných zamestnancov, ktorí pomáhajú riadiť kábulské letisko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NATO vyzvalo Taliban, aby umožnil evakuáciu ľudí z Afganistanu

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti