eReport.sk
Martin Klus. Foto: tasr

Klus načrtol priority slovenskej vlády: Nezabúdame na potrebu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny!

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) si myslí, že slovenská vláda a Európska únia by nemali zabúdať na potrebu obnovy, rekonštrukcie a reforiem na Ukrajine. O vstupe krajiny do EÚ je vraj slovenské ministerstvo zahraničných vecí ochotné diskutovať, ale za tých okolností, že Ukrajina splní patričné podmienky. Pokiaľ ide o riešenie konfliktu Ukrajiny s Ruskom, Klus síce prezentuje, že je za mierové riešenie, no zároveň odmieta kompromisy voči Rusku a to aj napriek tomu, že viacerí experti na mierové rokovania upozorňujú, že diplomatické riešenie bez kompromisov možné nie je.

„Niet pochýb, že Slovensko, a verím, že aj celé medzinárodné spoločenstvo, podporuje diplomatické riešenie konfliktu rovnako, ako to platí pri iných konfliktoch. No nezabúdajme, že 24. 2. to bola Ruská federácia, kto bezdôvodne napadol svojho suverénneho suseda – Ukrajinu. Z toho musia vychádzať aj úvahy o diplomatickom riešení,“ povedal Klus pre Konzervatívny denník Postoj.

Pristúpenie na kompromisy s Ruskom by bolo vraj nesprávne

Klus si teda mierové riešenie predstavuje hlavne ako presadenie záujmov Ukrajiny a nevytváranie kompromisov s Ruskom: „Inými slovami, bolo by nesprávne, keby ktokoľvek tlačil na Ukrajinu, aby pristúpila na kompromisy s Ruskom. Riešenie musí byť pre Ukrajinu prijateľné a nie nanútené. Ak má byť udržateľné, nesmie byť na úkor Ukrajiny, ale musí rešpektovať jej slobodu, zvrchovanosť a územnú celistvosť. Pretože Ukrajina sa bráni pred agresiou. Základnou podmienkou je, aby Rusko okamžite zastavilo útoky proti Ukrajine a stiahlo z jej zvrchovaného územia svoje sily.“

Slovenská vláda podporuje kandidatúru Ukrajiny do EÚ

Klus sa zároveň stihol vyjadriť k téme kandidatúry a prihlášky Ukrajiny do EÚ. Podľa jeho slov vláda tieto nápady ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podporuje. „Slovensko však podporuje udelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine, ale aj tu platí, že sa na takejto zásadnej otázke musia zhodnúť všetky členské štáty EÚ,“ upozorňuje Klus.

Bude vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  3. Na archívnej snímke z 24. mája 2022 príslušníci ukrajinskej teritoriálnej obrany trénujú na predmestí Odesy počas 90. dňa ruskej invázie na Ukrajinu.
  4. Na ilustračnej snímke z videa ruský vojak (vpravo) prehľadáva ukrajinských bojovníkov z Azovstaľu.

Vláda si pri tom uvedomuje, že Ukrajinu bude potrebné obnoviť, rekonštruovať a reformovať. „Okrem obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny, na čo vláda SR nezabúda, je tiež potrebné zamerať sa na reformy, ktoré priblížia Ukrajinu európskym štandardom. Preto sa domnievame, že skoré udelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ by bolo nielen symbolickým potvrdením toho, že Ukrajina patrí do rodiny európskych krajín, ale zároveň aj dodatočnou motiváciou pre Ukrajinu na ďalšie reformy. V rámci EÚ sme povedali, že sme otvorení voči každej krajine, ktorá splní príslušné podmienky. Toto by malo platiť aj pre Ukrajinu,“ uzavrel Klus.

Redakcia eReport sa nemusí stotožňovať s názormi osôb, ktorých stanoviská uverejňuje.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Klus načrtol priority slovenskej vlády: Nezabúdame na potrebu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti