eReport.sk
Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR na Bajkalskej ulici v Bratislave 17. júla 2020.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Chcú zadefinovať energetickú chudobu na Slovensku. Kompetentní prišli s podrobnosťami

Slovensko stále nemá oficiálnu definíciu energetickej chudoby. Experti v tejto súvislosti upozorňujú, že bez nej nemôže štát prijať dlhodobé a koncepčné opatrenia na jej riešenie a pri rastúcich cenách energie je už v súčasnosti pre niektorých odberateľov problém za energie zaplatiť. Téme sa v súčasnosti venuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý by mal už v lete predstaviť návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby.  

„Návrh koncepcie bude rozlišovať možné nástroje riešenia v zákonnej kompetencii ÚRSO a v zákonnej kompetencii iných relevantných štátnych orgánov SR, napríklad ministerstiev, čo reflektuje aj zákonom danú kompetenciu rezortov hospodárstva, sociálnych vecí a financií spolupodieľať sa a poskytnúť úradu súčinnosť pri príprave návrhu koncepcie,“ uviedol pre TASR hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Problémom Slovenska je podľa Kateřiny Chajdiakovej zo Slovenskej klimatickej iniciatívy to, že v súčasnosti nevie rýchlo zareagovať na zvyšujúce sa ceny energií a bývania.

Návrh má obsahovať podmienky a pravidlá, ktoré umožnia vláde presne definovať energeticky chudobnú domácnosť, systém nástrojov na pomoc energeticky chudobným domácnostiam a systém finančnej podpory na znižovanie nákladov na spotrebu energií.  

Bez dát nemáme nastavené riešenia, pretože keď nevieme koľkých ľudí sa týka energetická chudoba, nevieme ani vytvoriť adekvátne opatrenia.

Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV.

Problémom Slovenska je podľa Kateřiny Chajdiakovej zo Slovenskej klimatickej iniciatívy to, že v súčasnosti nevie rýchlo zareagovať na zvyšujúce sa ceny energií a bývania. „Najzraniteľnejší ľudia nemajú finančné prostriedky na opravu domov, zateplenie a výmenu okien. Nevedia si doplatiť za výmenu kotla, lebo príspevok nehradí celkové náklady a domácnosti nedostanú úver a ani nemajú našetrené. Preto pre tieto skupiny potrebujeme špecifické opatrenia,“ zdôraznila.  

Počas leta predpokladáme začiatok širšej verejnej diskusie k nášmu prvému pracovnému návrhu, po nej bude nasledovať predloženie materiálu vláde.

Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV upozornila na chýbajúce dáta. Na zabezpečenie podpory pre energeticky zraniteľných obyvateľov je podľa nej treba poznať situáciu na Slovensku. „Na základe hĺbkovej analýzy situácie spojenej s analýzou dát, ale aj prieskumom v ohrozených oblastiach a domácnostiach, môžeme nastaviť opatrenia na riešenie problému,“ priblížila Dokupilová. „Bez dát nemáme nastavené riešenia, pretože keď nevieme koľkých ľudí sa týka energetická chudoba, nevieme ani vytvoriť adekvátne opatrenia“, konštatovala.

ÚRSO naviazal pri riešení energetickej chudoby spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ale aj práve s Prognostickým ústavom SAV. Rovnako úrad implementuje viaceré projekty, ktorých cieľom má byť zber dát a hlbšia analýza problematiky tak, aby bol návrh koncepcie analyticky podloženým a metodicky správne poňatým dokumentom. „Počas leta predpokladáme začiatok širšej verejnej diskusie k nášmu prvému pracovnému návrhu, po nej bude nasledovať predloženie materiálu vláde,“ dodal Igaz.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcú zadefinovať energetickú chudobu na Slovensku. Kompetentní prišli s podrobnosťami

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti