Ronald Reagan

- Republikán, 40. prezident USA (20. január 1981 – 20. január 1989). Pred vstupom do politiky bol filmovým hercom.
- Okrem ekonomických reforiem a boja proti drogám poznamenalo prvú časť jeho éry zvyšujúce sa napätie vo vzťahoch so Sovietskym zväzom, ktorý pri jednej z prednášok nazval “ríšou zla” a komunistickému režimu predpovedal skorý koniec.
- Reaganovu doktrínu (hoci nešlo o oficiálny názov jeho politickej línie) charakterizovalo vystupňovanie pretekov v zbrojení, kladenie dôrazu na ľudské práva a zníženie cien ropy, ktoré ekonomicky oslabilo Sovietsky zväz.
- Reaganova administratíva pracovala na projekte Strategickej obrannej iniciatívy (SDI), ktorý bol predmetom kritiky a získal si označenie Hviezdne vojny.
- Situácia sa zmenila po nástupe Michaila Gorbačova na čelo Sovietskeho zväzu. Reagan a Gorbačov sa stretli na štyroch schôdzkach v Ženeve, Reykjavíku, vo Washingtone a v Moskve. Vo Washingtone podpísali 8. decembra 1987 Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a dlhého doletu (INF). Reagan v Moskve v roku 1988 prednášal na Moskovskej univerzite.
George Herbert Walker Bush

- Alebo George Bush starší, republikán, 41. prezident USA (20. január 1989 – 20. január 1993) a 43. viceprezident USA (počas éry Ronalda Reagana).
- George Bush starší vstúpil do dejín ako prezident, počas ktorého éry sa skončila studená vojna a spadla železná opona, rovnako ako Berlínsky múr – došlo k znovuzjednoteniu Nemecka. Na schôdzke 2. a 3. decembra 1989 na Malte sa Bush so sovietskym partnerom Michailom Gorbačovom dohodli na výraznom obmedzení zbrojenia a podpísali strategickú zmluvu START I.
- V decembri 1989 podnikli USA vojenskú akciu proti diktátorovi Manuelovi Noriegovi v Paname.
- Po irackej invázii do Kuvajtu 2. augusta 1990 podnikli USA so spojencami s mandátom OSN vojenskú operáciu Púštna búrka (17. január 1991 – 28. február 1991) s cieľom oslobodiť Kuvajt.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kľúčové rozhodnutia prezidentov USA od roku 1945