Dwight David Eisenhower

- Známy tiež ako Ike, republikán, 34. prezident USA (20. január 1953 – 20. január 1961).
- Počas suezskej krízy v roku 1956 stáli USA na strane západných spojencov. Jej dôsledkom bola Eisenhowerova doktrína z 5. januára 1957, ktorej cieľom bola pomoc americkým spojencom na Blízkom východe. Americké ozbrojené sily boli pripravené zasiahnuť, keď ich o to niekto zo spojencov v tomto regióne požiada.
- Eisenhower posledný raz vystúpil v Oválnej pracovni 17. januára 1961, pričom varoval pred hrozbou studenej vojny a použil po prvý raz termín “vojensko-priemyselný komplex”.
- Je považovaný za zástancu ľudských práv: prispel k ukončeniu obdobia tzv. maccarthizmu (podľa senátora Josepha McCarthyho), keď bolo množstvo občanov USA vyšetrovaných a obvinených z protiamerickej činnosti.
- Za jeho vlády sa USA rozšírili na 50 štátov, keď sa k nim 3. januára 1959 pripojila Aljaška a 21. augusta 1959 Havajské súostrovie.
John Fitzgerald Kennedy

- Známy tiež ako JFK, demokrat, 35. prezident USA (20. január 1961 – 22. november 1963). Ako jediný spomedzi amerických prezidentov sa hlásil ku katolíckej cirkvi.
- V jeho funkčnom období sa odohrala neúspešná invázia v Zátoke svíň (17. – 19. apríla 1961), vojenská akcia exulantov z Kuby s cieľom zvrhnúť kubánskeho predáka Fidela Castra. Akcia nemala oficiálnu podporu americkej administratívy.
- Na pokraji jadrovej vojny sa svet ocitol počas karibskej krízy na jeseň roku 1962. Išlo o dramatické vystupňovanie napätia medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom potom, ako Sovieti rozmiestnili na Kube svoje jadrové rakety stredného doletu. Kríza sa skončila, keď sovietsky vodca Nikita Chruščov súhlasil so stiahnutím ruských zbraní z Kuby.
- Zomrel na následky atentátu 22. novembra 1963, keď ho v Dallase zasiahla smrteľná rana z pušky. Stal sa štvrtým americkým prezidentom, ktorý bol zavraždený: predtým to boli Abraham Lincoln, James A. Garfield a William McKinley.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kľúčové rozhodnutia prezidentov USA od roku 1945