eReport.sk
Súvisí Žitnej koniec so Sachsom?
Poslanec Smeru Marián Kéry, foto:eReport

Kéry reaguje na Žitnej vyhadzov z TA3: Slušní novinári sú cenzurovaní „majiteľmi pravdy“!


Súvisí Žitnej koniec so Sachsom? Anna Žitná Lučaiová už nepracuje v spravodajskej televízii TA3. Takáto informácia obletela verejnosť počas tohto týždňa. A samotná televízia ju už stihla potvrdiť. Vyhadzov však pôsobí na prvý pohľad podozrivo. Keďže bola Žitná ešte nedávno liberálnymi a vládnymi kruhmi kritizovaná za rozhovor so svetoznámym ekonómom Jeffreym Sachsom. Namiesto pochvaly za cenný rozhovor sa moderátorka dočkala lynču. A kritiky za to, že Sachs v relácii nešíril „žiadané“ názory na vojnu na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bude kandidovať do EP! V deň výročia Nežnej revolúcie oznámil známy ľavičiar, že sa bude uchádzať o pozíciu Europoslanca.
  2. Na Západe nič nové
  3. Čaputovej demokracia

„Profesor Jeffrey Sachs bol v relácii Tak Takto? výborný, svoje argumenty mal akademicky podložené a najmä, bol aj vyvážený. Veľmi jasne zadefinoval príčiny vojny, ktoré sa nezačali pred rokom, ale už vo februári 2014, kedy bol zvrhnutý vtedajší ukrajinský prezident Janukovyč,“ uviedol k problematike na sociálnej sieti predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD).

Sachs a jeho antimainstreamové vyjadrenia

Sachs sa v rámci rozhovoru dostal aj do pasáží, ktoré jednoznačne nie sú v súlade s dobovou propagandou hlavného prúdu. Poukázal napríklad na to, že obrovské problémy na Ukrajine pretrvávali už od roku 2014, alebo na to, že dobre sa vyvíjajúce mierové rokovania boli prerušené a v podstate aj zrušené príchodom predstaviteľov politického Západu.

„Asi najhoršie sa človeku počúvala tá pasáž, kedy Sachs hovoril o tom, že ešte koncom roka 2021, kedy dal Putin na stôl niekoľko požiadaviek na rokovania, z ktorých niektoré boli síce neakceptovateľné (čo je taktika pri rokovaniach), ale stop rozpínaniu sa NATO ako ohrozovanie ruských bezpečnostných záujmov, napĺňanie Minských dohôd 2 a autonómia pre Donbas, boli top priority Ruska. Odpoveďou bolo ticho. A keď boli v marci 2022, už po začiatku vojny, prvé mierové rokovania iniciované Tureckom, Ukrajina, už-už ochotná sa rozprávať o ukončení konfliktu, odišla z rokovaní po tlaku USA,“ uviedol Kéry.

Súvisí Žitnej koniec so Sachsom?

V kontexte tohto rozhovoru a následnej kritiky je teda ľahké domnievať sa, že Žitnej momentálny koniec v TA3 je následkom práve toho, že v jej relácii zazneli aj nepohodlné názory.

„Niekomu v slovenskom politickom/mediálnom establishmente však musel sakramentsky prekážať. Pretože tu sa už nie rok od februára 2022, ale minimálne od nástupu Matovičovej vlády a potom aj pandémie, otvorene, či čo je ešte horšie, skryte, razí naratív, že pravda je len jedna. A kto tvrdí opak, je okamžite agent druhej strany, ačohentista. V prípade vojny na Ukrajine proputinovský agent,“ pokračuje Kéry.

Oprávnená kritika TA3?

TA3 si podľa neho už dlhšie zaslúži poriadnu konštruktívnu kritiku a to napríklad za vystúpenia moderátora Rastislava Ilieva v relácii „V politike.“

„TA3 si už dlhodobo určite nezaslúži zaobchádzanie v rukavičkách zo strany verejnosti. O ich účelovej a prehnanej angažovanosti, hraničiacej až s exhibicionizmom, sa každý mohol presvedčiť pri verejnom coming oute moderátora Rastislava Ilieva. Nuž a príklad aj Žitnej Lučaiovej ukazuje, že slušní a objektívni moderátori musia ustupovať. Ďalším angažovaným exhibicionistom a majiteľom pravdy v TA3. Ako napríklad Dírerovi či Martinákovej.“

Stráca sa sloboda slova a médií?

Žitnej vyhadzov podľa neho nesúvisí len s atmosférou v televízii. Ale aj v spoločnosti ako takej. Salámovou metódou sa majú strácať nielen mediálne slobody, ale aj sloboda slova.

„Mediálna sloboda na Slovensku je už len fráza. Že sloboda slova sa stáva barličkou, ktorá sa už už ide zlomiť. Že tu prekvitá cenzúra, že sa obchoduje s pravdou podľa toho, aká sa nám hodí. A čo je najhoršie, že sme na Slovensku začali bezmyšlienkovite, plytko nálepkovať. A útočiť na druhého len preto, lebo si dovolil mať iný názor,“ uzavrel Kéry.

Zdroj: FB M. Kéry

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kéry reaguje na Žitnej vyhadzov z TA3: Slušní novinári sú cenzurovaní „majiteľmi pravdy“!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne