eReport.sk
Katarína Hatráková
Katarína Hatráková, foto:tasr

Kedysi spojenci, dnes nepriatelia? OĽANO poslalo predžalobnú výzvu nadácii Zastavme korupciu!

Nadácia Zastavme korupciu reagovala na predžalobnú výzvu, ktorú dostala od poslankyne a kandidátky na komisárku pre deti Kataríny Hatrákovej (OĽANO). Hatrákovej sa nepozdávajú niektoré kritické statusy a vyhlásenia nadácie na jej adresu. Zastavme korupciu si však stojí za tým, že Hatráková narúša požiadavku na odpolitizovanie voľby komisárky, že neoznámila korupciu v čase, kedy o nej mala informácie a že relativizuje domáce a sexuálne násilie, aj v súvislosti s jej bývalým poslaneckým kolegom z OĽANO Jánom Herákom.

„Pred týždňom Nadácia obdržala predžalobnú výzvu od kandidátky na komisárku pre deti a súčasnej poslankyne OĽaNO Kataríny Hatrákovej. Žiada v nej stiahnuť štyri statusy na sociálnych sieťach, z toho tri sa týkajú výzvy takmer 40 odborných mimovládnych organizácií, ktoré volajú po novej voľbe komisára pre deti,“ píše nadácia vo svojom článku.

Kandidatúra političky vraj znevýhodňuje občianskych kandidátov

Zastavme korupciu tvrdí, že kandidatúrou političky sa porušuje požiadavka na odpolitizovanie voľby a zároveň sú znevýhodnení iní kandidáti.

Foto: fb/zastavmekorupciu

„Katarína Hatráková, ktorá sa zúčastnila oboch doterajších volieb, je zároveň poslankyňou parlamentu. To už automaticky znevýhodňuje akéhoľkovek iného občianskeho kandidáta. Proces nedostatočného odpolitizovania voľby sa prejavil napríklad v situácii, že na rozdiel od svojich protikandidátov, mala táto kandidátka ako poslankyňa možnosť, a aj ju využila, hlasovať o novom komisárovi. Hatráková v prvom kole dvakrát hlasovala sama za seba,“ tvrdia v Zastavme korupciu.

Vraj neoznámila korupciu, keď mohla

„Od roku 2020 disponovala K. Hatráková nahrávkou, ktorej časť neskôr zaznela aj v médiách a na ktorej je opísaná možná korupcia na súde. Vystupuje na nej známy bratislavský advokát, vyčísľuje si desaťtisícovú sumu za svoje služby, aj bez DPH. Hatráková sa k nahrávke dostala cez matku, ktorá sa súdi o maloleté dieťa. Matka sa na poslankyňu obrátila, či jej vie nejako pomôcť v tomto spore, pri ktorom sa objavujú dlhodobo aj neštandardé kroky verejných inštitúcií,“ pokračuje nadácia v odôvodňovaní svojich negatívnych postojov ku kandidátke.

„Ja som tú nahrávku počula, konkrétna dáma mi ju odovzdala na kľúči. Čo na tom kľúči je, ja neviem. Z tej pozície, v akej som s ňou komunikovala, ako poslanec, žiaľ ten jej príbeh nebol veľmi riešiteľný v tej chvíli a tak, ako si to ona predstavovala. My sme potom trochu prekročili tú rovinu a dostali sme sa k akémusi inému typu rozhovoru, kde sa objavili všetky dôvody, pre ktoré som s tou nahrávkou nijako ďalej nenakladala, lebo mi to prišlo v tej chvíli nepatričné,“ opísala situáciu Hatráková koncom januára pri vypočutí kandidátok na post detskej komisárky.

Povinnosť oznámiť korupciu však podľa Zastavme korupciu každopádne Hatrákovej vyplývala rovno zo zákona: „Povinnosť oznámiť prípadnú korupciu ukladá § 340 ods. 1 Trestného zákona, ktorý upravuje aj trestnú zodpovednosť za neoznámenie trestného činu. Možný trestný čin, o ktorom sa niekto dozvie hodnoverným spôsobom, sa má oznámiť bez odkladu orgánu činnému v trestnom konaní.“

Hatrákovej relativizovanie domáceho a sexuálneho násilia

Nadácia ide ešte ďalej a uvádza veľmi konkrétne príklady Hatrákovej postojov, ktoré by mohli byť prekážkou v správnou výkone funkcie po jej prípadnom zvolení.

„Počas prvého vypočutia kandidátov na nového komisára pre deti na pôde Výboru NRSR pre ľudské práva Hatráková potvrdila, že organizovala spoločné psychologické sedenia aj pre pár, kde mal jeden partner pre podozrenie z násilia nariadený zákaz priblíženia k partnerke,“ uvádza nadácia.

Na snímke poslanci NRSR zľava Petra Hajšelová (Sme rodina), Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková a Ján Herák (obaja OĽANO) počas tlačovej konferencie k posilneniu ochrany práv zraniteľných osôb.

Mimovládna organizácia vidí problém v Kataríne Hatrákovej, ktorá kandiduje na post komisárky pre deti – Foto: tasr

Liga za duševné zdravie podľa nadácie upozorňuje aj na ďalšie Hatrákovej problematické vyjadrenia: „Katarína Hatráková opakovane uviedla, že pri domácom násilí sa strieda rola obete a páchateľa a že jedného od druhého nie je možné vždy odlíšiť. Nie je to pravda. Jej tvrdenia nemajú oporu v žiadnych výskumoch, či odborných štúdiách a odporujú vedeckým poznatkom o charaktere domáceho násilia, ako upozornila aj Liga za duševné zdravie.“

Za pozornosť stoja aj Hatrákovej citácie o rodičoch násilníkoch, ktoré Zastavme korupciu pridala do článku: „Katarína Hatráková opakovane prezentuje názor, že “rodičia násilníci môžu byť pre dieťa dobrým rodičom” a že “vôbec nemáme kapacitu to rozoznávať”. Tento jej postoj je v priamom rozpore s mnohými medzinárodnými dokumentami ľudskoprávnych a zdravotníckych organizácií.“

Zastala sa aj exkolegu Heráka, podozrivého zo sexuálneho znásilnenia

„O nejednoznačnom oddelení role obete a páchateľa hovorila Hatráková aj v súvislosti s kauzou svojho exkolegu Jána Heráka. Tiež relativizovala váhu obvinení vyjadrením: „zažila som príbehy, kde bolo päť obvinení a všetky boli vymyslené.“ Na obhajobu exkolegu tiež opakovane uviedla, že jeho vysvetlenie jej osobne dáva logiku,“ píšu citujúc poslankyňu v Zastavme korupciu.

Bude vás zaujímať:

  1. Jaromír Jágr

„Logiku znamená, že má pre svoje konanie, pre svoju obhajobu akúsi argumentáciu, ktorá nestojí na vode. Ja na nich v prvom rade nahliadam cez to psychologické, cez to osobnostné, cez to ľudské a aj páchateľ je človek,“ uviedla k téme samotná Hatráková.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kedysi spojenci, dnes nepriatelia? OĽANO poslalo predžalobnú výzvu nadácii Zastavme korupciu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti