eReport.sk
Hrubala s Mazákom vyhrali
J. Hrubala a J. Mazák, foto:tasr

Rozhodnutie v disciplinárke voči sudcovi Michalovi T. vyhlásia 8.marca. Návrh podali Mazák a Hrubala

Kedy príde disciplinárka voči Záleskej? Najvyšší správny súd (NSS) SR vyhlási rozhodnutie v disciplinárke vedenej proti sudcovi Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michalovi T. 8. marca. Na stredajšom ústnom pojednávaní bolo dokazovanie skončené, odzneli aj záverečné reči.

Mohlo by vás zaujímať

  1. vznik súdov je súčasťou súdnej mapy
  2. Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a bývalý šéf ŠTS Michal Truban prichádza na vypočutie osobitnej komisie Súdnej rady SR v súvislosti s kauzou Dobytkár v Bratislave 10. augusta 2020.
  3. vznik súdov je súčasťou súdnej mapy
  4. Sudkyňa Kosová oponuje Mazákovi

Dobytkár

Návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi Michalovi T. podali predseda ŠTS Ján Hrubala a predseda Súdnej rady SR Ján Mazák 20. októbra 2020.

Dôvodom je podozrenie, že sa mal Michal T. dopustiť závažného disciplinárneho previnenia, keď rozhodoval ako sudca pre prípravné konanie o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a Petra K. v kauze Dobytkár, pričom neoznámil svoju zaujatosť. Žiadajú jeho preradenie na súd nižšieho stupňa.

Hrubala

„Je nesporné, že návrh na vzatie do väzby vybavoval sudca, ktorý má vo veci nespochybniteľnú vlastnú záležitosť,“ povedal Hrubala v rámci záverečnej reči. Bagatelizovanie situácie podľa neho dokazuje malígny úmysel zo strany Michala T.

Disciplinárne obvinený mal mať podľa disciplinárneho návrhu záujem na diskreditácii Mareka K., svedka vo väzobnej veci, z ktorej rozhodovania sa nevylúčil. Právnik Ján G. sa mal u svedka prihovoriť za vyriešenie financovania projektu Altmayer, patriaceho rodine Michala T.

Politický motív

Disciplinárne obvinený sudca zdôraznil, že sa necíti byť vinný, podotkol, že nemal pomer k účastníkom konania a ani k prejednávanej veci.

Disciplinárku vníma ako politicky motivovanú pre nesúhlas s rozhodnutím prepustiť Norberta B. z väzby na slobodu. Poukázal na to, že prokurátor a ani obvinení nepodali voči nemu námietku zaujatosti.

Obhajoba

Obhajca Michal Mandzák považuje disciplinárku za traumatizovanie spoločnosti. Otvára sa ním podľa neho brána do súkromia sudcov. Keď sudca rozhoduje sám o sebe, nemôže podľa jeho slov skúmať objektívne hľadisko nestrannosti.

Preradenie Michala T. na jeden z okresných súdov by malo vplyv aj na prípady, ktoré na ŠTS pojednáva. Okrem iného aj kauzu bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. a podnikateľa Petra K.

Kedy príde disciplinárka voči Záleskej?

V tejto veci je teda „dôvodom podozrenie.“ Tak teda zásadná otázka. Kedy príde podobný návrh voči sudkyni ŠTS Pamele Záleskej? U ktorej zďaleka nejde len o podozrenie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhodnutie v disciplinárke voči sudcovi Michalovi T. vyhlásia 8.marca. Návrh podali Mazák a Hrubala

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti