eReport.sk
Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) je v súvislosti s incidentom na základnej škole (ZŠ) v Banskej Bystrici, pri ktorom žiačka nevedomky požila tekutý dezinfekčný prostriedok, pripravená poskytnúť polícii okamžitú súčinnosť.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

KDH zdvíha varovný prst: Prídeme o milióny z eurofondov určených pre školy a škôlky

KDH upozorňuje na hroziace prepadnutie miliónov eur z plánu obnovy v oblasti školstva. Výzvu, ktorá je určená na dobudovanie kapacít škôl, totiž kritizujú obce a namiesto stoviek škôl sa zatiaľ do nej prihlásili len desiatky. Pri materských školách je problém ešte väčší, keďže môže nastať problém s lehotami a škôlky nemusia stihnúť celý proces realizácie, upozorňujú kresťanskí demokrati.

„Pri tvorbe pravidiel týchto výziev sa zabudlo na školskú infraštruktúru, teda na jedálne, telocvične či ihriská. Pritom až tretina existujúcich škôl na Slovensku telocvične nemá. Tento investičný dlh sme mohli aspoň čiastočne odstrániť cez fond obnovy a odolnosti. No vydávame sa opačným smerom,“ povedal člen predsedníctva KDH a odborník na školstvo Martin Šmilňák.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vláda bez povinností?
  2. Fico by vyhral voľby
  3. Kto by mal byť lídrom spojenej pravice?
  4. Matovič chváli samého seba

KDH pripomína, že obce sa v tomto roku musia vyrovnať s výpadkom príjmov spôsobených zákonnými zmenami a s enormným nárastom cien energií. Pravidlá výziev z fondu obnovy a odolnosti sú však podľa KDH neaktualizované a nereflektujú nárast cien stavebných materiálov, práce i energií. Podľa hnutia bez aktualizácie pravidiel na podmienky roku 2023 to obce nezvládnu. 

V oblasti materských škôl chýba podľa KDH komplexné riešenie. „Disponujeme dátami, koľko detí sa na Slovensku narodilo za posledných 15 rokov, v akej štruktúre, v akých oblastiach a vidíme aj trendy, kam sa rodičia s deťmi presúvajú. Pri dobrej analýze dát vieme pomerne presne odhadnúť, kde a aké predškolské a školské kapacity potrebujeme,“ dodal Šmilňák. Podľa neho sa však na ministerstve školstva s takýmito dátami akoby ani netrápili.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH zdvíha varovný prst: Prídeme o milióny z eurofondov určených pre školy a škôlky

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti