eReport.sk
Vláda bez povinností?
Šéf KDH Milan Majerský (v popredí). Foto: tasr

KDH varuje: Novela Trestného zákona môže zhoršiť prístup pacientov k zdravotnej starostlivosti!

KDH varuje. Novela Trestného zákona môže zhoršiť prístup pacientov k zdravotnej starostlivosti. Upozornilo na to mimoparlamentné hnutie KDH, podľa ktorého môže novela viesť k ešte väčšej redukcii posteľového fondu oddelení v nemocniciach a nehospodárnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa hnutia Lenka Halamová. Návrh má priniesť trestnoprávnu zodpovednosť za nedostatok zdravotníkov v nemocniciach.

KDH varuje

„Riaditelia nemocníc v snahe dodržať navrhovaný zákon a vyhnúť sa trestnoprávnej zodpovednosti môžu začať v ešte väčšej miere redukovať počet použiteľných lôžok, čím sa opätovne oddiali pomoc chorým a môžu stúpnuť čakacie doby na plánované výkony. Takáto právna úprava je aj v kontexte demografických zmien a rastúcich problémov s počtom zdravotníckeho personálu medzinárodný precedens,“ skonštatoval Peter Stachura z KDH.

Reformy by mali vychádzať z reálnych podkladov

Strana uznáva, že minimálne personálne normatívy sú potrebné, aby sa zachovala kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. odmienkou však je, aby vychádzali z reálnych predpokladov. „Niektoré personálne normatívy sa javia nie ako minimálne, ale skôr ideálne, čo v terajšej dobe je len veľmi ťažké zabezpečiť,“ poukázala Halamová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamran zvažuje svoju kandidatúru za prezidenta!
  2. Komplikácia s dodávkou stíhačiek
  3. Karas ponúkol alternatívy za nový trestný čin pre nedostatok zdravotníkov
  4. Eduard Heger

Celosvetovým problémom

Nedostatok zdravotníckeho personálu je podľa členky predsedníctva hnutia Moniky Kolejákovej celosvetovým problémom. „Jeho príprava trvá roky. V prípade zavedenia tohto zákona by to znamenalo len dve riešenia – buď zatvoriť oddelenia, alebo riaditeľov,“ skonštatovala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH varuje: Novela Trestného zákona môže zhoršiť prístup pacientov k zdravotnej starostlivosti!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre