eReport.sk
KDH rázne protestuje. A pripomína: TOTO vymyslel Mečiar!
Šéf KDH Milan Majerský. foto: tasr

KDH rázne protestuje. A pripomína: TOTO na Slovensku vymyslel Mečiar, aby sa udržal pri moci!

KDH rázne protestuje. A pripomína končiacej vláde, že zabetónovať volebný systém je zlou správou. Podmieňovať predčasné parlamentné voľby zachovaním súčasného volebného zákona je pre mimoparlamentné hnutie neakceptovateľné. Zabetónovanie volebného systému a jedného volebného obvodu považuje hnutie za posilnenie postavenia „strán jedného muža“ a posilnenie bratislavského centralizmu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mikuláš Dzurinda vystupuje počas snemu strany Spolu
  2. A dosť!
  3. Nie je korupcia ako korupcia
  4. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu

KDH to považuje za zlú správu pre rovnomerné zastúpenie poslancov z jednotlivých krajov v Národnej rade (NR) SR a pre politickú kultúru. Pripomenulo, že vyše 40 percent všetkých poslancov NR SR pochádza z Bratislavského kraja. „Zo strán Sme rodina a SaS je z Bratislavského kraja dokonca viac ako 75 percent poslancov. Preto je očividné, že návrh OĽANO na ponechanie jedného volebného obvodu podporili aj tieto politické strany,“ uviedli predstavitelia hnutia v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Lenka Halamová.

Hnutie presadzuje zmenu na osem volebných obvodov

Hnutie zároveň tvrdí, že pri jedinom volebnom obvode strana nemusí prihliadať na to, aby na kandidátku vybrala ľudí rovnomerne z celého Slovenska. To podľa nich viac vyhovuje stranám s malým počtom členov, ktoré nemajú dobré zastúpenie v regiónoch. Hnutie presadzuje zmenu na osem volebných obvodov kopírujúcich samosprávne kraje.

„Jeden volebný systém na Slovensku vymyslel Mečiar, aby sa udržal pri moci. A teraz sa tento menej demokratický a menej férový systém snaží silou mocou udržať aj končiaca vládna koalícia,“ dodalo KDH.

Zmena volebného systému len ústavnou väčšinou

Podmienkou OĽANO na dohode o predčasných voľbách bolo, aby sa volebný systém mohol meniť len 90 hlasmi poslancov, nie 76. Kompromisný pozmeňujúci návrh bývalej štvorkoalície k novele Ústavy SR, o ktorom rokuje parlament, obsahuje zakotvenie princípu pomerného zastúpenia volebného systému a jedného volebného obvodu pre voľby do NR SR do ústavy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH rázne protestuje. A pripomína: TOTO na Slovensku vymyslel Mečiar, aby sa udržal pri moci!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti