eReport.sk
Peter Tóth, bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby.
Peter Tóth, bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby. Archívna snímka. Foto: tasr

KAUZA KUCIAK Tótha došikovala na súd polícia: TOTO sa stalo po nástupe Lipšica do funkcie!

AKTUALIZOVANÉ – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nariadil policajtom predviesť svedka Petra Tótha na pondelkové pojednávanie. Expríslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) napriek predvolaniu neprišiel v pondelok svedčiť v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice a v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tibor Gašpar počas tlačovky Roberta Fica 25. 8. 2022.

Tóth na sociálnej sieti už skôr avizoval, že odmietne prísť vypovedať. Ako jeden z dôvodov uviedol, že súd verejne komunikoval okolnosti, prečo na jar neprišiel na výsluch.

Keď potom svedka Petra Tótha predviedli policajti v pondelok krátko popoludní pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, odmietol vypovedať.

Tóth hovoril o politicky motivovanom obvinení

Poukázal na to, že po nástupe Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora mu bolo vznesené „politicky motivované“ obvinenie v súvislosti s prípravou stránky Na pranieri. Tvrdí, že najskôr v tom prípade dva roky vypovedal ako svedok.

„Bolo mi upreté právo na obhajobu,“ argumentoval tým, že obvinenie súvisí s vecou, v ktorej bol predvolaný na výsluch. Zdôraznil, že by pred senátom odmietol vypovedať aj v prípade, keby na to nemal zákonný dôvod a hrozila by mu poriadková pokuta.

Prokurátor ÚŠP pokutu exisiskárovi navrhol

„Odopretie výpovede svedka hodnotím sčasti ako oprávnené, a to v časti sledovania novinárov,“ podotkol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus s tým, že v inej časti hodnotí odopretie výpovede ako neoprávnené. A to napríklad v súvislosti s registráciou strany Cieľ a ďalšími okolnosťami. Preto navrhoval uloženie poriadkovej pokuty.

Súd Tóthove dôvody uznal ako zákonné

Súd napokon nepristúpil k výsluchu svedka, pretože jeho dôvody uznal ako zákonné, keďže by si mohol svojou výpoveďou privodiť ďalšie trestné stíhanie. Predsedníčka senátu zdôraznila, že nie je možné rozdeliť výpoveď tematicky na viac častí. Súd pristúpil k čítaniu výpovedí Tótha z prípravného konania.

Predsedníčka senátu ŠTS potvrdila, že Národná kriminálna agentúra vzniesla svedkovi a ďalším štyrom osobám v roku 2021 obvinenie za pokračovací prečin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Marian Kočner ho mal požiadať, aby zabezpečil sledovanie a monitorovanie vopred určeného okruhu osôb, a to najmä novinárov vrátane Jána Kuciaka.

Súd rozhoduje o vine Kočnera a Zsuzsovej

ŠTS rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice. Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia okrem Tomáša Szabóa, ktorý bol vylúčený na samostatné konanie, obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragić.

Svedok Markovič o Zsuzsovej: Nemala nič

V pondelok pred senátom ŠTS vypovedal svedok Marián Markovič. Uviedol, že Zoltánovi Andruskoóvi, ktorý je v prípade vraždy Jána Kuciaka právoplatne odsúdený, poskytoval v minulosti pôžičky. Podľa jeho názoru nie je možné, že by Zoltán Andruskó niekomu požičiaval peniaze. S Alenou Zsuzsovou má dcéru. Vyhlásil, že obžalovaná bola „bez peňazí, nemala nič“. Keď ju vzali do väzby, z médií sa dozvedel, že dcéra má mať krstného otca Mariana Kočnera a ten jej má finančne pomáhať. Myslí si, že to nie je pravda. Výpoveď svedka podľa Mariana Kočnera dokazuje, že je Zoltán Andruskó klamár.

O mercedese, ktorý našli v Komárne

Druhý svedok Jozef Dučák vypovedal pred súdom už v januári 2020. Vtedy uviedol, že biely mercedes zháňal pre produkciu relácie Na pranieri, v ktorej Marian Kočner kritizoval novinárov. Exsiskár Tóth v minulosti vyhlásil, že auto malo byť v skutočnosti pre Alenu Zsuzsovú ako darček pre krstnú dcéru Mariana Kočnera. Biely mercedes našli policajti u Aleny Zsuzsovej počas jej zadržania v Komárne.

Pojednávanie bolo v pondelok popoludní prerušené. Pokračovať má v piatok 30. septembra ďalším dokazovaním.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KAUZA KUCIAK Tótha došikovala na súd polícia: TOTO sa stalo po nástupe Lipšica do funkcie!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti