Katar doteraz pôsobil ako sprostredkovateľ rokovaní medzi Hamasom a Izraelom spolu s USA a Egyptom. Dohodu o prímerí v Pásme Gazy sa však ani po viac než rok trvajúcej vojne doteraz nepodarilo uzavrieť.
Katar sa stiahol zo svojej roly sprostredkovateľa rozhovorov o dohode o prímerí v Pásme Gazy, kým Izrael a militantné hnutie Hamas nepreukážu „úprimnú“ vôľu vrátiť sa k rokovaciemu stolu. Katar preto tiež dospel k záveru, že politická kancelária Hamasu v Dauhe „už neplní svoj účel“. V sobotu to podľa agentúry AFP uviedol nemenovaný diplomatický zdroj, informuje TASR.
„Katarčania informovali Izraelčanov aj Hamas, že pokiaľ odmietnu rokovať o dohode v dobrej viere, nemôžu pokračovať v sprostredkovaní,“ povedal zdroj oboznámený so záležitosťou. Katar už viac než desať rokov hostí kanceláriu Hamasu a umožňuje mnohým vysokopostaveným predstaviteľom tohto hnutia, aby v krajine žili.
Predstaviteľ Hamasu medzičasom v reakcii pre AFP povedal, že hnutie zatiaľ „nedostalo žiadosť“, aby opustilo Katar. „Nemáme nič, čo by sme mohli potvrdiť alebo vyvrátiť v súvislosti s tým, čo zverejnil neidentifikovaný diplomatický zdroj,“ dodal.
Ako ale predtým informovala stanica CNN, Katar podľa nemenovaných zdrojov v uplynulých týždňoch súhlasil s vyhostením Hamasu na základe žiadosti Spojených štátov. Americkí predstavitelia naliehali na katarských partnerov, aby prestali poskytovať Hamasu útočisko vo svojom hlavnom meste.
Mohlo by vás zaujímať
„Hamas je teroristická skupina, ktorá zabíjala Američanov a naďalej ich drží ako rukojemníkov. Po odmietnutí opakovaných návrhov na prepustenie rukojemníkov by jeho vodcovia už nemali byť vítaní v hlavných mestách žiadneho amerického partnera,“ citovala CNN vysokopostaveného predstaviteľa administratívy prezidenta USA Joea Bidena.
Iný nemenovaný člen Hamasu označil správy o súhlase Kataru s vyhostením z Dauhy za „nepodložené“, podľa neho ide len o „nátlakovú taktiku“ a podobné tvrdenia sa údajne šírili už predtým.
Katar doteraz pôsobil ako sprostredkovateľ rokovaní medzi Hamasom a Izraelom spolu s USA a Egyptom. Dohodu o prímerí v Pásme Gazy sa však ani po viac než rok trvajúcej vojne doteraz nepodarilo uzavrieť. Nedošlo ani k prepusteniu zvyšných rukojemníkov, ktorých militanti z Hamasu zajali po teroristickom útoku na južný Izrael zo 7. októbra 2023. Zo zlyhania rozhovorov sa navzájom obviňujú Hamas a Izrael.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Katar sa stiahol z roly sprostredkovateľa rokovaní medzi Izraelom a Hamasom