eReport.sk
Policajti zatýkajú osobu počas nepokojov vo švédskom Norrköpingu v nedeľu 17. apríla 2022.
Policajti zatýkajú osobu počas nepokojov vo švédskom Norrköpingu v nedeľu 17. apríla 2022. Foto: tasr/ap

VIDEO Ambícia verejne páliť Korán vyvolala vo Švédsku násilnosti! Polícia zatýkala demonštrantov

Vo Švédsku zadržali 26 ľudí po tom, ako počas víkendu prišlo k potýčkam medzi políciou a demonštrantami, ktorí protestovali proti zámeru krajne pravicovej skupiny spáliť na svojom úradmi povolenom zhromaždení Korán. Oznámila to v pondelok švédska polícia. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

V meste Linköping utrpeli ešte v nedeľu pri potýčkach zranenia traja policajti.

Policajti zadržali osem ľudí v meste Norrköping a 18 ich bolo zadržaných v susednom meste Linköping, uvádza sa vo vyhlásení švédskej polície.

V oboch mestách vypukli v nedeľu už druhýkrát za štyri dni násilnosti v súvislosti s plánovanými zhromaždeniami krajne pravicovej strany Stram Kurs (Tvrdá línia), ktorá na svojich akciách plánovala verejne páliť Korán. V meste Linköping utrpeli ešte v nedeľu pri potýčkach zranenia traja policajti.

Dve autá horia na parkovisku počas nepokojov vo švédskom Norrköpingu v nedeľu 17. apríla 2022. – Foto: tasr/ap

Stranu Stram Kurs vedie švédsko-dánsky politik Rasmus Paludan. Ten podľa AFP navštevuje miesta, ktoré obýva veľká moslimská komunita, kde chce následne verejne páliť Korán v čase moslimského svätého mesiaca ramadán. V sobotu Paludan spálil Korán i vo švédskom meste Malmö, kde následne v noci vypukol požiar v jednej z miestnych škôl.

Iracké ministerstvo si v nedeľu predvolalo švédskeho chargé d’affaires v Bagdade a varovalo Štokholm, že situácia by mohla mať „vážny dosah“ na vzťahy Švédska s moslimami.

Zhromaždenia strany Stram Kurs viedli v uplynulých dňoch vo Švédsku k viacerým potýčkam medzi políciou a demonštrantami, ktorí sa rozhodli protestovať proti zámeru spáliť Korán.

Iracké ministerstvo zahraničných vecí tiež informovalo, že si v nedeľu predvolalo švédskeho chargé d’affaires v Bagdade a varovalo Štokholm, že situácia by mohla mať „vážny dosah“ na vzťahy Švédska s moslimami vo všeobecnosti, respektíve s moslimskými a arabskými krajinami aj moslimskými menšinami v Európe.

Zdroj: youtube.com/ TV4 Nyheterna

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.
  2. Dmitrij Medvedev.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Ambícia verejne páliť Korán vyvolala vo Švédsku násilnosti! Polícia zatýkala demonštrantov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti