Stoneovo vyjadrenie o konflikte medzi JFK a Izraelom vnáša do debaty o atentáte na Kennedyho nový uhol pohľadu, ktorý presahuje tradičné teórie o vnútropolitických faktoroch.
Roger Stone, dlhoročný poradca a pobočník amerického prezidenta Donalda Trumpa, upriamil pozornosť na málo medializovaný alebo skôr utajovaný aspekt zahraničnej politiky zavraždeného prezidenta Johna F. Kennedyho. V súvislosti s procesom aktuálneho odtajňovania dokumentov o atentáte na JFK Stone na platforme X vyhlásil, že Kennedy mal konflikt so štátom Izrael, ktorý súvisel s izraelským jadrovým programom.
Stone o napätí medzi JFK a Izraelom
Roger Stone na svojom účte na platforme X napísal:
„Kennedy bol tiež v konflikte so štátom Izrael. Izrael sa snažil vyvíjať jadrové zbrane, avšak Kennedy bol proti tejto myšlienke. Po atentáte na Johna F. Kennedyho prezident Lyndon Baines Johnson schválil izraelské úsilie o získanie jadrovej bomby. To je ďalší faktor v celej tejto záležitosti.“
Stone tak otvoril otázku dlhodobo diskutovanú medzi historikmi a odborníkmi na zahraničnú politiku USA – napätý vzťah medzi JFK a izraelským vedením, najmä premiérom Davidom Ben-Gurionom.
Kennedyho tlak na Izrael
Po nástupe Johna F. Kennedyho do úradu prezidenta USA v roku 1961 sa jadrový program Izraela stal jedným z kľúčových bodov jeho zahraničnej politiky. Kennedy neustále tlačil na Izrael, aby umožnil medzinárodné inšpekcie jadrovej elektrárne v Dimone. Podľa historických záznamov obsahovali takmer všetky stretnutia na vysokej úrovni a komunikácia medzi USA a Izraelom požiadavku na kontrolu Dimony.
Kennedy dokonca odmietol stretnutie s izraelským premiérom Davidom Ben-Gurionom v Bielom dome. Namiesto toho sa stretli v hoteli Waldorf Astoria v New Yorku v máji 1961, pričom téma jadrových zbraní dominovala ich rozhovoru.
Ben-Gurion však dva roky vytrvalo odolával tlaku na umožnenie inšpekcie. Napätie medzi oboma stranami vyvrcholilo 18. mája 1963, keď Kennedy poslal Ben-Gurionovi osobný list, v ktorom pohrozil úplnou diplomatickou izoláciou Izraela, ak nebude umožnený vstup inšpektorov do Dimony.
Krátko po doručení tohto listu Ben-Gurion nečakane odstúpil z funkcie premiéra. Jeho nástupca Levi Eškol dostal podobný list od Kennedyho, čo naznačuje, že prezident USA bol v tejto otázke neoblomný.
Lyndon Johnson a zmena prístupu
Po atentáte na JFK v novembri 1963 došlo k zmene prístupu zo strany USA voči izraelskému jadrovému programu. Lyndon Baines Johnson, ktorý po Kennedyho smrti prevzal úrad prezidenta, nevyvíjal na Izrael rovnaký tlak. Naopak, umožnil Izraelu pokračovať v jeho úsilí o získanie jadrových zbraní.
Stoneovo vyjadrenie o konflikte medzi JFK a Izraelom vnáša do debaty o atentáte na Kennedyho nový uhol pohľadu, ktorý presahuje tradičné teórie o vnútropolitických faktoroch. Táto téma sa otvára práve v čase, keď sa verejnosť a odborníci zaujímajú o ďalšie odtajnené dokumenty súvisiace s vraždou JFK. Ako poznamenal Stone, ide o „ďalší faktor v celej tejto záležitosti“, ktorý by nemal zostať nepovšimnutý.
Zdroj: X (Twitter), Wiki, National security archive
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
JFK bol v konflikte s Izraelom, vyhlásil Trumpov dlhoročný pobočník v súvislosti s odtajnenými spismi