eReport.sk
Západoslovenské múzeum v Trnave, foto: redakcia eReport Trnava
Západoslovenské múzeum v Trnave, foto: redakcia eReport Trnava

Jemné ako chryzantémy 


Umenie, ktoré spojilo dva svety. To je názov výstavy, ktorú prezentuje Západoslovenské múzeum v Trnave a Trnavský samosprávny kraj  v spolupráci so Spolkom svätého Vojtecha v Trnave. 

Šľachtická rodina Zičiovcov 

Devätnáste storočie vnieslo do šľachtických kruhov v Európe vášeň pre orientálne umenie, fascináciu dávnou históriou podporenú archeologickými vykopávkami v Egypte, Mezopotámii, objavením Tróje a pod. 

V rokoch 1875 – 1876 podnikol gróf Jozef Ziči spolu so svojím mladším bratom Augustínom desaťmesačnú expedíciu do východnej Ázie. V novembri 1875 odcestovali cez Egypt do južnej Ázie až na ostrov Batavia (Jáva), odkiaľ pokračovali cez Siam (Thajsko) do Číny. Cestovali po pobreží do Šanghaja a odtiaľ sa preplavili do Japonska. Po návrate do Číny sa v Pekingu začali chystať na prechod cez mongolskú púšť Gobi. Zorganizovali ťaviu karavánu a cez Kalgan sa dostali do Urgy, neskôr ďalej do Irkutska a cez západnú Sibír naspäť do Európy.

Ázijské umelecké predmety rodinnej zbierky umiestnili najmä v kaštieli vo Voderadoch. Počas druhej svetovej vojny bola časť zbierky zničená alebo odcudzená. V záujme ochrany boli po roku 1945 niektoré artefakty presunuté do Múzea Františka Richarda Osvalda pri Spolku sv. Vojtecha v Trnave, odkiaľ boli v roku 1962 premiestnené do Západoslovenského múzea v Trnave. V súčasnosti sú označené ako deponáty Spolku sv. Vojtecha v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Návštevníci výstavy uvidia artefakty zo zbierky porcelánu, úžitkového umenia, textilu, zbrane a samurajskú zbroj. Predmety pochádzajú najmä z cesty po Japonsku a po Číne. K výstave je pre návštevníkov pripravený bohatý interaktívny sprievodný program.

Vernisáž výstavy bude vo štvrtok 11. decembra 2025 o 18,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave, Múzejné námestie 3. Záštitu nad podujatím prevzalo Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike. Výstava potrvá do 31. decembra 2026.

Zdroj: tlačová správa Západoslovenské múzeum v Trnave

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jemné ako chryzantémy 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre