eReport.sk
diaľnica
diaľnica zdroj: tasr

VIDEO Jednodňová diaľničná známka sa stala realitou: Ministerstvo ohlásilo termín aj cenu


Poslanci schválili zavedenie jednodňovej diaľničnej známky, ktorú si budete môcť kúpiť už cez leto. Známka bude stáť 5,40 € a v predaji bude od začiatku augusta.

Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili. Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž nemá podľa rezortu dopravy popri existujúcej 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice. Cieľom je vyššia miera flexibility pre motoristov pri užívaní spoplatnených úsekov ciest. Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a dostupná pre domácich i zahraničných motoristov. ,,Nová známka bude k dispozícii od 1. augusta a jej cena bude 5,40 eura,“ spresnilo Ministerstvo dopravy SR.
        

Mohlo by vás zaujímať

  1. Chmelár ostro kritizuje RTVS
  2. Na ilustračnej snímke elektromobil známej švédskej značky.
  3. Čo sa to deje?

Novela bude účinná od 1. augusta 2024

Novela upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky. ,,Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky,“ vysvetlil rezort.

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko). Navrhoval možnosť úhrady diaľničnej známky aj formou zaplatenia pokuty za použitie diaľnice bez známky. Zaplatením pokuty by tak vodič získal aj ročnú diaľničnú známku. Spodná hranica pokuty by sa pritom zvýšila z 50 na 60 eur, čo je cena 365-dňovej diaľničnej známky.
      

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Jednodňová diaľničná známka sa stala realitou: Ministerstvo ohlásilo termín aj cenu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: