eReport.sk
Veronika Remišová, foto: tasr

Je pomstychtivejšia ako Matovič? Aká je vlastne Remišová? Jej štátny tajomník na ňu tvrdo udrel!

Povedal si, že už stačilo! Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Marek Antal (Za ľudí), ktorý opúšťa Remišovej rezort, nedokázal mlčať. Veronika Remišová jeho odchod zdôvodnila tým, že s ním bola dlhodobo nespokojná. Antal však tvrdí, že všetko je inak. A o svojej šéfke na ministerstve aj v strane porozprával veci, ktoré Remišovú rozhodne nepotešia. Veronike Remišovej zrejme ešte nikto z vlastných tak nenaložil ako dnes Marek Antal. Človek, ktorý k nej mal donedávna skutočne veľmi blízko. Išiel do detailov.

Antala sa dotklo to, ako Remišová interpretovala jeho odchod z postu štátneho tajomníka. “Prečítal som si vyhlásenie Veroniky Remišovej k môjmu odchodu a chcem reagovať. Verím, že ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že som sa chcel tomuto ´shitstormu´ vyhnúť. Nikdy som sa k tomu verejne nevyjadroval, pre dobro všetkých a hlavne krehkých vzťahov v strane Za ľudí, ale dostal som toto vyzvanie,” začal svoje rozprávanie Antal.

Autokratický mikromanažment

“Musím povedať, že to ja som bol s vedením ministerstva dlhodobo nespokojný. Neprišiel som na ministerstvo preto, aby som riešil operatívne úlohy a ´nejaký projekt´ Po rokoch v IT sektore som prišiel s víziou ako strategicky zmeniť spôsob a fungovanie štátneho IT a pomocou strategických iniciatív meniť digitálnu vyspelosť našej krajiny. Nie iba egovernment. V tom sme sa s ministerkou absolútne názorovo nestretli. Môj pohľad bol strategický a reformný a ten sa s jej autokratickým mikromanažmentom nemohol ocitnúť v zhode,” nešetril kritikou donedávna najbližší Remišovej človek, ktorý vicepremiérke robil predtým aj poradcu.

Od Remišovej odchádzajú aj jej najbližší ľudia:

  1. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Veronika Remišova (Za ľudí).
  3. Veronika Remišová

Antal tvrdí, že na ministerstve chcel sám skončiť už v marci. “Papier som mal pripravený na stole, ale na poslednú chvíľu som si to rozmyslel. Chcel som dokončiť začaté iniciatívy a z časti som vyslyšal aj naliehanie kolegov. O tom, na akých zmenách som pracoval, čo sa nám podarilo a prečo to na prvý pohľad nie je vidieť, napíšem nabudúce,” spresnil.

Marek Antal ešte ako poradca podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej. – Foto: tasr

“Odchádzam ako štátny tajomník z ministerstva, ktoré ma v názve informatizáciu. Žiaľ, prax ukázala, že ak minister/ka nerozumie IT, nemôže to byť priorita rezortu. Projekty idú veľmi pomaly, nefungujú, veľa vecí treba opakovane vysvetľovať a ani to veľakrát k progresu nestačí. Neodbornosť v tejto oblasti spôsobuje množstvo komplikácií. Už som pochopil, prečo sa v prvej vlne koronavírusu Veronika Remišová tak veľmi bránila, aby mal náš rezort na starosti čokoľvek v oblasti IT, čo by mohlo v boji s vírusom pomôcť. Nerozumela tomu a preto sa toho bála,” zaťal do živého Antal.

Pre šéfku Za ľudí mal stratiť Kolíkovej rezort pol roka

“V druhej vlne sme za pár týždňov vyvinuli aplikácie ako sú erúško, CovidAutomat, či CovidPass, ktoré reálne pomáhajú našim občanom. Tak prečo je tu ten konflikt a nespokojnosť? Ukázalo sa, že stranícky problém môže mať dopad aj na informatizáciu štátu a dôležité projekty a zasiahne aj štátnu firmu Slovensko IT. Firma vznikla aj preto, aby štát na IT ušetril a vedel reagovať flexibilne na potreby. Napríklad GreenPass. V čase, keď problém v strane Za ľudí neexistoval, alebo bol výrazne menší, ministerka Remišová súhlasila, aby sa spolumajiteľom štátnej IT firmy stalo aj ministerstvo spravodlivosti. Následne by firma mohla pre rezort pracovať na množstve projektov, ktoré sú spoločensky veľmi významné. Potom ako osobný konflikt medzi ňou a Máriou Kolíkovou vyeskaloval, spoluprácu dvoch ministerstiev zatrhla. Ministerstvo spravodlivosti tak stratilo pol roka a mnohé projekty dnes mohli byť výrazne ďalej,” zašiel aj do takýchto detailov Antal.

Podľa Antala Remišová ponúka funkcie

Ďalší problém podľa neho nastal, keď členovia strany Za ľudí v košickom kraji, kde je predsedom, požadovali mimoriadny snem strany. “Dôvodom bola nespokojnosť s predsedníčkou strany a jej vajatanie počas koaličnej krízy, kedy ukázala, že je jej prednejšia stolička ministerky, ako záujmy krajiny a strany. Predsedníctvo krajskej organizácie v Košiciach mimoriadny snem už dva krát schválilo. Nepomohli aj pomerne časté návštevy predsedníčky v košickom kraji a ponuky pre členov na funkcie v dozorných radách štátnych spoločností. V niektorých krajoch predsedníčke táto stratégia funguje,” vysvetlil svoj uhol pohľadu.

Je to vraj obyčajná pomsta

A ako to bolo podľa neho z odchodom druhé človeka na ministerstve z funkcie? “Vyjadrenie ministerky pre informatizáciu o mojom odchode z postu štátneho tajomníka nemá nič spoločné s mojou prácou v rezorte, ale je výrazne motivované situáciou v strane Za ľudí, kde Veronika Remišová odmieta zvolať mimoriadny snem, hoci ju o to opakovane žiada viacero krajov. Dôvod, prečo snem zvolať nechce je jasný. Náš konflikt a môj odchod nemá absolútne nič spoločne s projektom Slovensko v mobile alebo mojim pôsobením v SlovenskoIT. Je to obyčajná pomsta,” dodal Antal.

Zdroj: fb/marekantalzaLudi

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport