eReport.sk
Vakcíny mohli spôsobiť niekoľkonásobný nárast úmrtí na infarkt!
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Je dôvod na paniku? Vakcíny sú zastaralé! Vytvorené boli len proti čínskemu kmeňu covidu


Očkovacie látky, ktoré používame v boji proti covidu dnes nie sú podľa expertov prispôsobené na variant delta. Nové vakcíny zamerané na boj proti variantu omicron sa k nám zrejme z výrobných liniek zahraničných farma firiem nedostanú v potrebnom čase, informovali v piatok Hospodárske noviny.

Na nedostatky vakcíny, ktoré dnes používame v Európe upozornil český epidemiológ Jiří Beran. Tvrdí, že súčasné vakcíny boli vyvíjané hlavne na boj proti originálnemu kmeňu vírusu z Číny a na jeho európske mutácie jednoducho nedostačujú, preto končia v nemocniciach aj očkovaní ľudia s ťažkým priebehom.

Zastaralosť technológie vakcín je problém

Technológie vývoja vakcín sa od roku 2016 dramaticky zmenili. Klasické vektorové vakcíny, ktorými je od malička očkovaná drvivá väčšina populácie, dnes nahrádzajú vakcíny na princípe mRNA. Táto nová technológia mení genetickú informáciu priamo v bunkách človeka a mala by mu zabezpečiť rýchly nástup imunity voči vírusu, ktorého informácia sa do bunky dostane.

Je tu však háčik. Vakcíny na princípe mRNA viac-menej účinne fungujú len na konkrétny typ vírusu, na jeho ďalšie mutácie je, zdá sa, nová technológia vakcín krátka. „Máme tu asi štvrtý alebo piaty antigénny variant a vo svojej podstate boli vakcíny vyvíjané voči pôvodnému kmeňu,“ uviedol pre portál iDnes.cz Beran o variante delta.

Vedec uviedol, že vakcíny, ktoré boli do dnešného dňa vyvinuté, a ktoré sú u nás bežne podávané, chránia človeka pred variantom delta iba čiastočne a v prípade variantu omicron je to ešte menšia ochrana. „Je to ako keby za mnou do ordinácie prišiel niekto, kto by chcel naočkovať voči chrípke, a ja by som povedal: ´Moment, len musím nájsť minuloročnú vakcínu.´ A on by povedal, že minuloročnú nechce, že chce tú aktuálnu,“ uvádza epidemiológ.

Slovenské poznatky sa zhodujú s českými

Podobné zistenia prezentoval v denníku Hospodárske noviny aj matematik zo Slovenska Richard Kollár, ktorý potvrdil slová o klesajúcej účinnosti vakcíny v závislosti na mutáciách vírusu.

„Jedným z problémov je to, že v súčasnosti používané vakcíny boli vyvinuté na to, aby potláčali pôvodný čínsky kmeň vírusu. Dokonca ani nie ten, ktorý sa ako prvý dostal do Európy. To znamená, že v istom zmysle sú technologicky veľmi zastarané,“ uviedol Kollár.

Matematik pre portál ešte, že presvedčenie o tom, že používame v oblasti vakcín modernú technológiu je iba zdanie. Konkrétna genetická informácia, ktorá sa v očkovacej látke nachádza je pomerne stará a neposkytuje človeku dostatočnú ochranu. Práve preto aj v našich končinách ležia v nemocniciach ľudia, ktorí sú očkovaní, pričom môžu mať dokonca rovnako ťažký priebeh.

„Mňa samotného prekvapuje, že treťou dávkou už neočkujeme vakcínami updatovanými na deltu. Prípadne látkami obsahujúcimi posilnenie na niektoré iné nebezpečnejšie varianty, ktoré sa už objavili, ale nepresadili,“ doplnil Kollár.

Lepšia zastaralá vakcína ako prechod na novú?

Ďalší slovenský špecialista na virológiu Boris Klempa oponuje názoru českého a slovenského vedca a tvrdí, že vakcíny, aj keď vyvinuté proti pôvodnému čínskemu kmeňu, búdu v boji proti delte efektívne a v ich používaní nevidí problém.

„Reálne dáta z praxe ukazujú, že vakcíny sú aj pri delte vysoko účinné nad 90 percent v zabránení ťažkému priebehu vyžadujúcemu hospitalizáciu,“ uviedol virológ magazíne Hospodárske noviny Science.

Virológ Klempa ďalej uvádza, že podľa neho je hlavný prínosom súčasných vakcín aspoň dočasná ochrana pred smrťou. „Z tohto pohľadu vakcíny aj pri delte stále plnia ich hlavné poslanie, teda zachraňujú životy a znižujú záťaž na zdravotnícke systémy. Doteraz to teda problém reálne nebol. Výrobcovia deklarovali, že výpadok spôsobený prechodom na novú verziu by bol reálne väčší problém ako pokles účinnosti,“ obhajuje používanie súčasných vakcín Klempa.

Rovnako však aj v tomto prípade platí, že v postupnom pribúdaní ďalších mutácií sa bude postupne účinnosť vakcín znižovať. Očividné je to už pri variante omicron, kde je v porovnaní s deltou účinnosť nižšia. „Tu sa však zase ukazuje, že veľmi pomáha posilňujúca dávka, ktorá by mala účinnosť znovu vrátiť k hodnotám nad 90 percent, čo sa týka ťažkého priebehu,“ uviedol Klempa.

Vakcíny sa vyvíjajú pomaly

Zahraničné farma firmy neustále pracujú na výrobe ďalších vakcín, tentokrát zameraných na nové variácie vírusu, aby ich mohli okamžite začať predávať rôznym štátom sveta. Odborníci však poukazujú na to skutočnosť, že je to pomalý proces.

„Je síce rýchlejší než inokedy, ale minimálne 100 dní je potrebných na to, kým sa nové vakcíny dostanú do produkcie. Pri obrovskej infekčnosti omikronu, navyše ak by sa ukázalo, že je horší, než sa teraz ukazuje, teda tieto vakcíny skrátka prídu neskoro,“ ozrejmil matematik Kollár.

Podľa jedného z najznámejších infektológov, Vladimíra Krčméryho, sa správajú farma firmy transparentne a svoje výskumy vakcín spolu s popisom ich vývoja pre lepší boj proti novým variantom, zverejňujú. „Adaptácia doterajších vakcín na nové podtypy s mutáciami na S proteíne trvá zhruba 3 až 4 týždne, dlhší čas bude možno trvať ich masová výroba a podmienečná registrácia,“ dodal Krčméry.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto ponesie vinu?
  2. Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Novavax.
  3. Štefan Hrušovský.
  4. očkovanie

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je dôvod na paniku? Vakcíny sú zastaralé! Vytvorené boli len proti čínskemu kmeňu covidu

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: