eReport.sk
Ilustračné foto, foto: tasr

PRIESKUM Ako pristupujú slovenskí zamestnávatelia k očkovaniu? Rozdiely sú priepastné!

V prístupe k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 sú medzi slovenskými zamestnávateľmi veľké rozdiely. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti ManpowerGroup, ktorý zrealizovala na vzorke 505 slovenských zamestnávateľov. Asi 29 % zamestnávateľov na Slovensku plánuje podporovať očkovanie u svojich pracovníkov tým, že zdôrazní jeho výhody, no nebude od nich očkovanie požadovať. Ďalších deväť percent slovenských podnikov chce ponúknuť svojim zamestnancom odmenu, napríklad finančnú, a tým podporiť zaočkovanosť.

Približne 16 % zamestnávateľov v prieskume potvrdilo, že bude od všetkých svojich zamestnancov vyžadovať doklad o zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti COVID-19 a ďalších desať percent bude navyše požadovať aj tretiu, posilňujúcu dávku vakcíny.

Dobrovoľnosť či povinnosť? Ide stále o otvorenú tému

“Takmer tretina (28 %) zamestnávateľov neplánuje zaviesť pevnú politiku očkovania zamestnancov a toto rozhodnutie prenecháva na jednotlivcoch. Povinné či dobrovoľné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je v celej spoločnosti stále otvorená a aktuálna téma,” poznamenala generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.

Vo svete je iný trend ako na Slovensku

Spoločnosť vykonáva prieskum aj v iných krajinách sveta. Z globálneho pohľadu vyžaduje a/alebo podporuje očkovanie svojich zamestnancov až 82 % zamestnávateľov. Zhruba 15 % firiem nemá v tomto smere žiadne plány.

V regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) vyžaduje očkovanie od svojich zamestnancov 53 % firiem a 38 % firiem očkovanie podporuje.

Z globálneho pohľadu budú podľa spoločnosti svojich zamestnancov v očkovaní podporovať skôr veľké podniky, tieto v niektorých prípadoch plánujú ponúkať aj odmeny. Stredné podniky budú očkovanie skôr vyžadovať než len podporovať. Malé podniky a mikropodniky toto rozhodnutie zrejme ponechajú na zamestnancoch.

Prechádza sa na hybridný model práce

“Zaujímavé je zistenie, že zamestnávatelia, ktorí očakávajú viac práce na diaľku, budú s väčšou pravdepodobnosťou očkovanie vyžadovať,” poznamenala spoločnosť.

Práve home office je ďalším aspektom pandemickej doby. Prieskum ukázal, že zamestnávatelia po celom svete prechádzajú na hybridné modely práce, ktoré sú kombináciou práce z kancelárie a z domu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Ako pristupujú slovenskí zamestnávatelia k očkovaniu? Rozdiely sú priepastné!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti