eReport.sk
Bývalý japonský premiér Yoshiro Mori
Bývalý japonský premiér Yoshiro Mori. Zdroj: AP Junji Kurokawa

Japonský expremiér Yoshiro Mori ostro skritizoval Zelenského i Západ: Nie ste bez viny!

Yoshiro Mori (85) bol aktívny pri posilňovaní bilaterálnych vzťahov s Ruskom prostredníctvom rozhovorov s Vladimirom Putinom, keď bol v roku 2000 na poste japonského premiéra. Po tom, ako pred desiatimi rokmi odišiel do dôchodku, stretol sa s Putinom ako osobitný vyslanec vtedajšieho premiéra Šinzóa Abeho. Zdá sa, že nie všetci politici vidia čierno-bielo a Zelenský je pre nich ikona. O jeho vyjadreniach informoval denník Japan Today.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu - okrem fronty pri Bachmute - navštívil aj mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny
  2. Ceny ropy ďalej klesajú
  3. Europarlament - Ilustračné foto
  4. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  5. Ropovod Družba
  6. Chaos a bezprávie?
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  8. Rusko je synonymom teroru

„Nerozumiem, prečo je kritizovaný len prezident Putin, zatiaľ čo konanie prezidenta Zelenského nik neberie do úvahy. Aj on má veľmi veľký podiel na utrpení ukrajinského ľudu,“ vyhlásil Mori na politickom zhromaždení v Tokiu.

Jednostranné informácie

Bývalý japonský premiér taktiež poukázal na to, že japonské televízne stanice a ostatné médiá, informujú o vojne na Ukrajine jednostranne. Pričom verejnosti prinášajú len správy, ktoré preberajú z Európy a Ameriky.

Jadrové zbrane a NATO

Podľa Moriho, ak Západ neprestane eskalovať situáciu na Ukrajine, je pravdepodobné, že sa ruský prezident uchýli k použitiu jadrových zbraní na Ukrajine. Japonský expremiér tiež uviedol, že Putina viackrát nabádal na vstup Ruska do NATO. Ten sa mal vyjadriť, že by tak urobil, ak by s tým súhlasili Spojené štáty.

„Ten, kto by mohol zohrať úlohu pri riešení súčasnej situácie, bol bývalý premiér Šinzó Abe.“(zastrelený v júli tohto roku)

Yoshiro Mori, japonský expremiér

Dodal, že súčasný predseda vlády v Japonsku, Fumio Kishida sa jednostranne prikláňa k Spojeným štátom. Nádeje na rokovania tak vidí v osobe Munea Suzukiho, dlhoročný japonský politik, ktorý je známy so svojimi blízkymi vzťahmi s Ruskom.

Nie sú bez viny

 Suzuki sa v minulosti vyjadril, že za súčasnou vojnou stojí Západ. A to najmä rozširovanie NATO, čím boli porušené dovtedy ustálené dohody. Rusko to podľa neho bralo oprávnene ako obrovskú hrozbu. Krízu a vznik vojny nebolo možné zastaviť aj kvôli Zelenskému. Ten ignoroval všetky možnosti o deeskaláciu napätia pomocou diskusie a rokovaní.

V podobnom duchu sa v minulosti vyjadroval napríklad aj pápež František, ktorý bol za to ostro kritizovaný priamo prezidentom Ukrajiny. Rovnako ako keď sa pápež zastal zavraždenej ruskej novinárky Darie Duginovej a nazval ju obeťou vojny.

Zdroj: Japan Today


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Japonský expremiér Yoshiro Mori ostro skritizoval Zelenského i Západ: Nie ste bez viny!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti