Japonsko začalo vo štvrtok o 13.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO). TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Mohlo by vás zaujímať
S vypúšťaním vody Tokio začalo takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.
Desiatky rokov
Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna. Pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.
Tento zámer však napriek schváleniu Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) naďalej vyvoláva kritiku nielen v Japonsku. Ale i v susedných krajinách.
Kritika
„Oceán je spoločné vlastníctvo celého ľudstva. A násilne začať vypúšťať rádioaktívnu odpadovú vodu do oceánu je mimoriadne sebecký a nezodpovedný čin. Ktorý ignoruje medzinárodné verejné záujmy,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
„Vyzývam japonskú vládu, aby transparentne a zodpovedne sprístupnila informácie o vypúšťaní za posledných 30 rokov,“ uviedol juhokórejský premiér Han Duk-su.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Japonci sa s tým nebabrú. Rádioaktívnu vodu z Fukušimy začali vypúšťať do oceánu!