eReport.sk

Islamskí pútnici hynú v horúčavách – mŕtvych je už 550!


Každoročná púť do Mekky sa tento rok odohráva v zvlášť krutých horúčavách, ktoré v rozhorúčenom meste dosahujú okolo 50 stupňov.

Hynú v horúčavách

A hoci púť, v rámci ktorej pútnici musia obísť svätyňu Kába, a to ako súčasť obrovského davu, si vyžaduje obete každý rok, tieto dni sú zvlášť kruté. V júni počas púte zahynulo už 550 ľudí. Väčšina v dôsledku horúčav, približne dve desiatky ľudí na ušliapanie.
Tento rok však nie je zďaleka najtragickejší. Najhoršia tragédia Mekku postihla v roku 2015, keď v druhej z dvoch svätíň, zvanej Mina, zahynulo 2400 ľudí po tom, ako sa dav začal rúcať a mnohí pútnici sa postupne dostali pod nohy svojich spoluvercov a zahynuli v dôsledku ušliapania.

Púť do Mekky, zvaná hadždž, je jedným z pilierov islamskej viery a každý Muslim je povinný absolvovať ju aspoň raz v živote.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Paríž je údajne rusofóbny
  2. Ruské ministerstvo obrany
  3. Na kombosnímke zľava Sergej Lavrov a Antony Blinken.

V dôsledku demografickej explózie v arabských krajinách sú aj davy pútnikov každým rokom väčšie, naraz je na nohách aj niekoľko desiatok tisíc ľudí. Tento dav sa ťažko kontroluje a dochádza k spomenutým tragédiám. K nim prispieva aj to, že Mekka patrí k vôbec najhorúcejším mestám na Zemi, pričom tento rok je počasie k pútnikom zvlášť kruté.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Islamskí pútnici hynú v horúčavách – mŕtvych je už 550!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne