Vo štvrtok minulý týždeň sa na svetovej výstave EXPO v Dubaji konal slovenský Národný deň. Otvárala ho prezidentka Zuzana Čaputová. Pri tejto príležitosti sa stretla aj s úradujúcim prezidentom Spojených arabských emirátov. Nie všetci však z toho boli nadšení.
„Príležitosť prinieslo rokovanie s korunným princom Abú Dhabí, šejkom Mohamedom bin Zájdom Ál Nahjánom, úradujúcim prezidentom Spojených arabských emirátov. Výsledkom nášho stretnutia je, že ešte počas tohto roka príde na Slovensko tím zo Spojených arabských emirátov, aby dohodol ďalšie možnosti ekonomickej spolupráce,“ pochvaľovala si na sociálnej sieti Čaputová. Šéf mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv Peter Weisenbacher však v rozhovore pre denník Pravda adresoval prezidentke niekoľko štipľavých odkazov.
„Je mimoriadne znepokojujúce, že prezidentka Zuzana Čaputová rokovala s korunným princom Abú Dhabí a úradujúcim prezidentom Emirátov bez toho, aby nastolila otázku ľudských práv,“ krútil hlavou. „Pracuje tam pritom viac ako 250-tisíc zahraničných robotníkov v podmienkach, ktoré všetky relevantné organizácie nazývajú moderným otroctvom. Časté sú fyzické tresty, odbory sú zakázané a aktivisti, ktorí sa ich v minulosti pokúšali založiť, zmizli alebo náhle zomreli za nevyjasnených okolností,“ zdôraznil Weisenbacher s tým, že prezidentka sa v minulosti vyjadrovala k ľudským právam.
Čítajte viac:
„Je chvályhodné, že pani prezidentka sa vyjadruje a snaží sa angažovať za dodržiavanie ľudských práv v Rusku, Číne alebo na Kube, no ľudské práva sú univerzálne a všetci ľudia sú si rovní. Takouto selekciou, kde ich porušovanie vidí a kde nie, znižuje nielen váhu vlastných slov, ale nepriamo napomáha aj režimom, ktoré sama oprávnene kritizuje,“ uzavrel šéf mimovládnej organizácie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Inštitút ľudských práv skritizoval Čaputovú v Dubaji. Prečo neotvorila túto tému?