eReport.sk
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH). Foto: tasr

Hlivák a Štefanec sa zhodli: Slovensko potrebuje rýchlejšie čerpať eurofondy

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a europoslanec Ivan Štefanec sa zhodli na potrebe rýchlejšieho čerpania eurofondov, z ktorých sa financujú mnohé významné súťaže. Informovala o tom  riaditeľka tlačového odboru ÚVO Janka Zvončeková.

Spresnila, že predseda ÚVO pokračuje v otvorenej a odbornej debate aj so zástupcom Slovenska v Európskom parlamente Ivanom Štefancom. Ten sa priebežne zaujíma o zmeny v legislatíve, ktoré pomôžu rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov na Slovensku. V piatok (18. 2.) sa spojili prostredníctvom videokonferencie, aby prerokovali aktuálne legislatívne aktivity úradu v tejto oblasti.

Hlivák predstavil nové zákonné pravidlá

Pánovi Štefancovi som predstavil nové zákonné pravidlá, ktoré vzišli z iniciatívy úradu a ktoré úrad v spolupráci s ďalšími partnermi pripravil pre rýchlejšie čerpanie eurofondov v starom, ako aj v novom programovom období. Podstatou je, že úrad nebude povinne kontrolovať eurofondové súťaže pred podpisom zmluvy, do kontroly vstúpi až po jej podpísaní. Daná legislatíva sa vzťahuje aj na mediálne známe konanie o výstavbe obchvatu v Košiciach, hoci vo veci ešte stále prebieha odvolacie konanie,“ povedal Hlivák.

Europoslancovi podľa svojich slov Hlivák vysvetlil, že upustením od povinných kontrol pred podpisom zmluvy sa úrad nevzdáva svojej dôležitej úlohy strážcu zákonnosti a čestnej hospodárskej súťaže. „Ak úrad v kontrole súťaže po podpise zmluvy zistí porušenia zákona o verejnom obstarávaní, vyvodí zodpovednosť v zmysle svojej kompetencie, prípadne vec odstúpi príslušným kontrolným orgánom,“ poznamenal predseda ÚVO s tým, že Štefanca tiež informoval o pripravených legislatívnych zmenách, pokrývajúcich machinácie vo verejnom obstarávaní.

Related Posts

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec
  2. Uprostred Michal Šipoš, šéf poslancov OĽANO.

„Som rád, že máme s pánom predsedom Hlivákom spoločný záujem na zjednodušení a zlepšení čerpania európskych zdrojov. Vážim si prínos pána predsedu ku zmenám v tejto oblasti a považujem jeho prístup za kľúčový k podstatnému zlepšeniu v tejto oblasti nielen pre zrýchlenie procesov, ale aj pre ich lepšiu transparentnosť a nezávislosť kontrolných postupov,“ zdôraznil Štefanec.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlivák a Štefanec sa zhodli: Slovensko potrebuje rýchlejšie čerpať eurofondy

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti