Problémom v boji proti klimatickej kríze je nejednotnosť prístupov rezortov a partnerov, ako aj nízka kontrola prijatých opatrení či roztrieštenosť nástrojov boja s klimatickou zmenou. Pre TASR to uviedli z mimoparlamentnej strany Hlas-SD. Europoslanec a podpredseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Martin Hojsík doplnil, že slovenské politické špičky klimatickú zmenu buď popierajú, zľahčujú alebo ignorujú. Boj s klimatickou zmenou musí byť podľa neho celoštátnou prioritou.
Hlas poukazuje na nejednotnosť v opatreniach
„Je potrebné zlepšiť fungovanie Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu, napĺňať štátnu klimatickú stratégiu, akčné plány, vytvoriť jednotný implementačný rámec pre realizáciu opatrení a kontrolu ich plnenia vo všetkých úrovniach riadenia štátu. Riešením je aj dlho sľubovaný zákon o klíme,“ priblížila možnosti riešenia hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.
Mohlo by vás zaujímať:
Hojsík doplnil, že politici zastierajú boj s klimatickou zmenou veľkými vyhláseniami o tom, ako ju Slovensko rieši. „Realitu však odkrývajú ich postoje v Bruseli, kde presadzujú, aby v oblasti ochrany klímy Slovensko konať čo najmenej, mali sme čo najmenej záväzných cieľov a ak, tak aby boli čo najnižšie,“ myslí si.
Hojsík spomína Putina
Europoslanec podľa svojich slov dlhodobo upozorňuje na našu prílišnú závislosť od ruského plynu a fosílnych palív. „Ako ukázal posledný rok, táto závislosť má dosahy nielen v téme klímy, ale našej bezpečnosti a sociálnej oblasti. Putin využíva plyn a ropu ako zbraň proti nám,“ povedal pre TASR. Naši vládni predstavitelia podľa neho dlhodobo zvyšovali našu závislosť od fosílneho plynu. „Absolútne chýba akcelerácia podpory zvyšovania energetickej efektívnosti, súčasne potrebujeme výrazne zlepšiť podmienky pre rozvoj zelenej energie,“ dodal.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hlas o klimatickej kríze: Nedá sa riešiť, ak rezorty nie sú jednotné v opatreniach