Nemajú príjem, platia hypotéky a sú absolútne bez práce. Mnohí slovenskí umelci nestrácajú nádej a veria, že im vláda pomôže riešiť situáciu spojenú s Covid 19. Nešetrili aj ani slovami kritiky.
Juraj Bača: Herec a moderátor
Situácia spojená s nariadeniami okolo Covidu 19 je v našom biznise naozaj vážna. V každom jednom odvetí mám množstvo kamarátov. Či už sa jedná o zvukárov, osvetľovačov, alebo samotných hudobníkov. Nie je to apel na mňa, či na tých dvadsať hercov, ktorí sa pravidelne objavujú na televíznej obrazovke. Ide o celý segment, ktorý doslova padol na hubu. 80 000 ľudí v našom biznise sa to dotklo priamo, 130 000 nepriamo. Prišiel som o prácu ako všetci ostatní, no zatiaľ, čo iné pracovné sféry uvoľňovali opatrenia, v našom biznise stále platia len samé zákazy. Rozhodol som sa preto poslať ministerke kultúry pani Milanovej video. Stretlo sa s obrovskou podporou. Len za jeden deň malo štvrť milióna pozretí. Zásah v našej brandži bol silný. No stretol som sa aj s ľuďmi, ktorí si myslia, že ak ste na obrazovke, alebo sa objavíte v Smotánke, tak sa máte fantasticky. Postupne sa ku mne pridali aj ďalší umelci ako Janko Slezák a Peter Nagy. Som rád, že sa mi podarilo vzbudiť určitý ohlas.
Veronika Strapková: Speváčka
Momentálne je v médiách veľmi dusná atmosféra a vnímam reakcie ľudí v diskusiách na umelcov ako veľmi negatívne. Z istého pohľadu sa taká reakcia pochopiť dá, veď to, akým spôsobom médiá vykresľujú niektoré celebrity skutočne vyvoláva pocit, že umelec na Slovensku mesačne zarobí desaťnásobok priemerného platu. Pravda je ale taká, že umelecké povolanie zahŕňa v sebe viac ľudí ako len 10 percent momentálne najviac úspešných televíznych tvárí. Je to kopa ľudí, čo celý život zarába priemerný plat a nevidno ich v Smotánke. Tak napríklad v takom divadle zarába herec pokojne 600 eur v čistom na mesiac. Robí pritom denne 8 a 9 hodín čistého času plus prípravy textov, emocionálny vklad alebo aktuálny zdravotný stav a podobne. Takže ma mrzí také to zovšeobecnenie ktoré teraz vnímam. A za seba to číselne zhrniem nasledovným spôsobom. V roku 2020 v zárobkoch ako zhruba 90 percentný prepad oproti minulému roku s tým, že môj príjem naozaj nevyzerá ako z katalógu relácie Smotánka. Takže ako umelkyňu, ktorá nie je úplne mainstreamová a tiež nie som trvalo zamestnaná v žiadnej umeleckej inštitúcii, sa ma táto situácia dotkla naplno. Mojou povedzme výhodou je, že som si vždy radšej odkladala dopredu, nakoľko voľné povolanie je aj v bežných časoch nestále a že nie som samoživiteľka rodiny. To by bolo naozaj likvidačné.
Nikita Slovák: režisér
Myslím si, že celú situáciu spojenú s Covidom 19 sprevádza veľký nezáujem vlády. Mám pocit, že parlament neurobil nič preto, aby udržal kultúru na nohách. Minule som videl plagát vo Viedni, kde sa v Stadt Opere normálne hrajú predstavenia. Divadelní diváci sú absolútne najdisciplinovanejší. Ak by bolo potrebné dodržiavať rozostupy a mať na sebe rúška, tak v tom nevidím problém. Nás umelcov doslova hodili cez palubu. Je to aj odrazom vzťahu našich politikov ku kultúre a umeniu. Je zrejmé, že neboli vedení k tomu, aby od detstva chodievali do divadla. Je to nesmierne smutné. Moje umelecké aktivity klesli o sto percent. Eventy úplne vymizli, podobne aj veľkolepé šou, ktoré som režíroval. RTVS by tiež mohla pomôcť umelcom. Nechápem, prečo nenatočia týždenne päť koncertov, alebo päť divadelných predstavení. Namiesto toho vysielajú nezmyselný program RTVS 3. Rezník dáva kšefty producentom, namiesto toho, že by sa viac venoval kultúrnym podujatiam. My umelci sme nechcené deti tejto krajiny a všetko ide dole vodou. Najpodstatnejší je ten fakt, že sme nečakali od štátu finančnú pomoc. Chceme pracovať. V tejto oblasti robí neskutočne množstvo ľudí, ktorí majú hypotéky, rodiny a nemajú z čoho žiť.
František Kovár( SND):
Na jednej strane u máme bezpečnostnú stránku veci. Keď je nárast ochorenia obrovský je potrebné, aby sa to nešírilo napríklad aj medzi mojou vekovou kategóriou. Na strane druhej však vznikajú obrovské straty pre divadlo. Nie sú to však len finančné straty pre nás hercov, ale aj pre členov štábu, ktorí sa na divadle taktiež podieľajú. Potrebujú byť inak saturovaní. Všetkých, ktorých sa to bytostne dotýka by mali získať určitú finančnú podporu.
Eva Pavlíková (DAB Nitra):
Mám už vyšší vek a mrzí ma, že som od marca do septembra nemohla vykonávať svoju prácu. Každý jeden deň a každá minúta na javisku je pre mňa vzácna. Po nariadeniach sa zmenili počty divákov a bolo to pre nás frustrujúce. Vážim si každého jedného diváka, ktorý príde do divadla a tri hodiny sedí s rúškom, pretože chce vidieť naše predstavenie. Dnes opäť nevieme kedy budeme hrať. Odohrali sme reprízy, no nevieme kedy budeme v predstaveniach pokračovať. To, čo prežívame v divadle je ťažké na psychiku, ktorá je pre herca alfou a omegou. Chápem pravidlá. Ja sama nosím poctivo rúško, dezinfikujem a nebola som nikde na dovolenke. Zazlievam vedeniu našej krajiny chaos v komunikácií. Už vopred mali byť pripravené postupy ako túto situáciu zvládnuť. Je smutné, že opäť je kultúra a opatrenia pre túto skupinu ľudí opäť na chvoste záujmu. Je to skupina najmenej dvestopäťdesiat tisíc ktorí ľudí pracujú v tejto oblasti. Nedávno som počula rozhovor s pani ministerkou Milanovou a bohužiaľ som sa nedozvedela žiadne konkrétne riešenia ako pomôcť. Veľké divadlá sú ako fabrika. Zarábame si na nové inscenácie ziskom z predaných lístkov. Ak nám posadia do Divadla Andreja Bagara 50 divákov, keďže nás je na scéne aj s obslužným personálom aj viac ako 50, tak v sále nemôže byť ani jeden divák.. Zmeny by mali byť konzultované s odborníkmi z daného rezortu predtým ako budú odkominikované pre verejnosť.
Peter Bič: Muzikant
Situácia spojená s koronou nám nesmierne znepríjemnila prácu. Včera sme mali v rámci kapely Peter Bič Project začať Labyrint tour. Toto turné sme kvôli korone museli preložiť z apríla na jeseň a dnes sme toto turné museli prekladať až na budúci rok!!! Túto šnúru koncertov sme museli preložiť až na budúci rok. Sezóna začala v apríli, mali sme pred sebou letné akcie, a ďalšie kultúrne podujatia. Muzikanti a ľudia ktorí pracujú v celom kreatívnom priemysle celú túto situáciu vnímajú a pociťujú veľmi zle. Poznačilo nás to. Aj mnohí muzikanti majú svoje hypotéky, rodiny sú bez práce, je to skrátka masaker. Niekto možno má finančné zásoby, no všetky pracovné príležitosti sú zrazu preč. My umelci to nevieme riešiť v tejto chvíli. Teraz je naozaj dôležitá pomoc aj zo strany vlády. Mám pocit, že sme spoločnosť, ktorá pre nich neexistuje a jednoducho nevedia, čo s nami. Mám pocit, akoby sme boli z Marsu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Herci a umelci sú zúfalí: Chýba im práca, prosia vládu o pomoc