eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO), foto:tasr

Hegerovej vláde vraj mýtny biznis nesmrdí! Vážny zo Smeru podáva podnet na kontrolný úrad!

Poslanec parlamentu za stranu Smer-SD Ľubomír Vážny dnes na tlačovej besede hovoril o údajnom podvode v elektronickom mýte. Uviedol, že zo súčasných predstaviteľov štátu a zároveň predvolebných kritikov mýta sú dnes preukázateľní podvodníci, ktorí klamali verejnosť o mýtnom systéme. Vážneho dnešná koalícia ešte v čase jeho činnosti na ministerstve dopravy široko kritizovala. Dnes sa, zdá sa, karta obrátila.

„Podvod na verejnosti bol vykonaný tým, že vládna koalícia, vtedy opozícia mala silácke reči, tvrdo kritizovala elektronický výber mýta, ktorý bol za nás vysúťažený a bili sa do pŕs, že keď sa dostanú k moci, tento podvod zrušia a výber mýta a všetkých, čo zabezpečovali a realizovali vyšetria a budú si výber mýta zabezpečovať sami. Mali na to necelé tri roky a realita je takáto – 31. decembra 2022 končí platnosť zmluvy so SkyToll a nemajú nič. Po prvé sľúbili, že sami si zabezpečia výber mýta štátom. Sami si nezabezpečia výber mýta štátom nezabezpečia a takýto výber mýta z úrovne NDS vôbec nefunguje. Doteraz nezabezpečili ani externú firmu, ale pokračujú akýmsi nečitateľným dodatkom,“ myslí si Vážny.

Sľúbiť sa dá všeličo

Viaceré sľuby vládnych strán OĽANO, Sme rodina, Za ľudí, či v minulosti SaS ostali v tomto volebnom období akosi nedotknuté. Na rakovinu sa neliečime v Rakúsku a francúzska vila stále nie je majetkom Slovenskej republiky. A zdá sa, že SkyToll nie je nakoniec takým zlým nápadom ani podľa súčasných mocipánov.

„Pýtam sa, ako je možné, že tri týždne pred exspirovaním pôvodnej zmluvy so SkyToll nie je známy dodatok, ktorým idú predĺžiť so SkyToll vykonávanie tejto služby a poskytovanie tejto služby a nie je ten dodatok známy ani verejnosti, čo v preklade znamená, že pokračujú v nami zabezpečenom tendri so SkyToll,“ uviedol ďalej Vážny.

Nedostatok informácií

Podľa Vážneho dnes nikto nevie, ako od nového roka elektronické mýto bude fungovať. Nvevedia to dopravcovia, nevie to prevádzkovateľ, nevie to vraj ani verejnosť. Ani ako budú okolité krajiny na nás reagovať. Smer tvrdí, že aj keď beží nový tender na nový elektronický výber mýta, je tak trochu v kŕči. Sociálni demokrati si dokonca myslia, že od OĽANO môžeme očakávať ďalší podvod. Preto treba aj tento bežiaci tender podrobiť skúmaniu, ktoré má vykonať ÚVO pred uzatvorením zmluvy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron.
  2. Na vodu vláda pozabudla?
  3. V popredí predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  4. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

„Keďže chcem, aby sa tieto pochybnosti odstránili s cieľom, aby sme nevykladali zbytočnú robotu na všetko, podal som dnes na Úrad pre verejné obstarávanie v zmysle paragrafu 169 Zákona o verejnom obstarávaní podnet na preskúmanie úkonov kontrolovaného pred uzatvorením zmluvy. Ten podnet spočíva v troch základných otázkach. Prvá otázka je stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky, tam tiež to vo mne vzbudzuje pochybnosť, ako je možné, že NDS stanovila predpokladanú hodnotu zákazky 50 miliónov s DPH a relevantné ponuky sa hýbali okolo 15 miliónov. Druhá oblasť sú kritériá na vyhodnotenie ponúk, tie kritériá boli stanovené tak, že môže sa stať, boli tri kritériá, že jeden subjekt nesplní čiastočne alebo vôbec niektoré z kritérií a zvíťazí, ale zároveň pri vyhodnotení zvíťazí, lebo iná možnosť v tých súťažných podkladoch nie je a zároveň je tu rozpor s podmienkou v opise predmetu zákazky, ktorá hovorí, že musí spĺňať všetky kritériá, inak bude z ponuky vylúčený,“ vysvetľuje Vážny. Ako tretiu vec uviedol technickú a odbornú spôsobilosť, kde požadovala NDS, že firma musí mať preukázateľnú spôsobilosť realizovať tender na Slovensku na výber mýta doloženú realizovaním takejto služby na elektronický výber mýta v minimálnej hodnote 11 miliónov eur, čo je diskriminačné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegerovej vláde vraj mýtny biznis nesmrdí! Vážny zo Smeru podáva podnet na kontrolný úrad!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti