eReport.sk
elektronická tabuľa s výsledkom hlasovania o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽANO) na 78. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 15. decembra 2022.
Elektronická tabuľa s výsledkom hlasovania o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽANO) na 78. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 15. decembra 2022. Foto: tasr

VIDEO Hegerova vláda padla! Hanebne. Matovič trhal svoju demisiu z rúk pracovníka u Čaputovej

Hegerova vláda padla! A to hanebným spôsobom. O takýto jej koniec sa významnou mierou pričinil líder OĽANO Igor Matovič.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke zľava Robert Fico a Béla Bugár
  2. Poslanec za OĽANO Jozef Pročko a jeho šéf Igor Matovič.
  3. Milan Vetrák z OĽANO.
  4. Patova situácia

Národná rada (NR) SR vyslovila vo štvrtok nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO). Za pád vlády hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov, proti boli 20, zdržali sa dvaja a dvaja nehlasovali. Ešte pred hlasovaním opustili sálu poslanci OĽANO.

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) po hlasovaní prerušil schôdzu do piatka (16. 12.) do 9.00 h. Oznámil, že s premiérom pôjdu k prezidentke Zuzane Čaputovej. V piatok sa nebude hlasovať, najbližšie hlasovanie bude podľa jeho slov v utorok (20. 12.). „Pokračujeme ďalej v schôdzi národnej rady, nepadol parlament, padla vláda,“ povedal Kollár. Zároveň médiám povedal, že je za predčasné voľby, ktoré by sa podľa neho mohli konať v máji či júni.

Návrh podporili Borguľa, Linhart aj Krošlák. Kto sa zdržal?

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podporili poslanci Smeru-SD, SaS, ako aj Martin Borguľa, Patrick Linhart, Ján Krošlák a tiež opoziční nezaradení poslanci s výnimkou Miroslava Kollára a Martina Klusa. Martin Čepček a Romana Tabák (Sme rodina) sa zdržali.

Sulík popísal nehoráznosť Matoviča

Ešte počas štvrtka ponúkol minister financií Igor Matovič (OĽANO) svoju demisiu, pokiaľ SaS stiahne podpisy spod návrhu na vyslovenie nedôvery a podporí rozpočet. Matovič síce prišiel doručiť do Kancelárie prezidenta SR svoju demisiu. Napokon si to však podľa hovoru Zuzany Čaputovej, Martina Strižinca, rozmyslel. Líder SaS Richard Sulík v pléne pred hlasovaním uviedol, že šéf OĽANO svoju demisiu po tom, ako ju odovzdal, trhal z rúk zamestnanca prezidentskej kancelárie, aby si ju zobral späť. Sulík vo štvrtok pred hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde avizoval, že SaS bola pripravená vyjsť v ústrety, ale tento Matovičov krok označil za nehorázny.

Sulíkove slová potvrdila Čaputová

Slová Sulíka o bizarnom počínaní Matoviča potvrdila aj Čaputová: „Pred zamestnancami kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel. A podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie Metodovi Špačekovi z rúk. Demisia tak nebola doručená do kancelárie prezidentky.“

Zdroj: fb/zcaputova

VIDEO Šéf kancelárie prezidenta a vedúci Úradu Vlády SR popisujú pokus o demisiu Matoviča

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala opozičná SaS. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Sulík hovoril aj o možnosti predčasných volieb

Líder SaS Richard Sulík v pléne počas diskusie uviedol, že si vie po páde vlády predstaviť jej riadnu a zmysluplnú rekonštrukciu. V takom prípade by SaS kabinet podporila, no nebola by jeho súčasťou. Hovoril aj o možnosti predčasných volieb či úradníckej vlády.

V pléne vystúpili aj viacerí členovia vlády a premiér. Návrh SaS odmietali. Liberálov vyzvali, aby urobili krok späť. Argumentovali zachovaním demokratickej vlády a upozorňovali na riziká návratu Smeru-SD a Hlasu-SD.

Zlá a neschopná vláda padla. Je to najkrajší darček slovenským ľuďom pod vianočný darček. Uviedol to na sociálnej sieti nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini.

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Kollár sa ospravedlnil za chaos

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Eduard Heger (OĽANO) idú po tom, čo parlament vyslovil nedôveru vláde, k prezidentke Zuzane Čaputovej. Kollár je za predčasné voľby, ktoré by sa podľa neho mohli konať v máji či júni. Informoval o tom médiá. Kollár sa pred hlasovaním o nedôvere vlády ospravedlnil za chaos, ktorý v NR SR vládol.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Hegerova vláda padla! Hanebne. Matovič trhal svoju demisiu z rúk pracovníka u Čaputovej

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie