eReport.sk
Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR.
Na ilustračnej snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) stojí pred dverami historickej budovy Úradu vlády SR. Foto: tasr

Heger už nebude iba premiér: Prezidentke som dal tri mená. Energetické šeky ľudia nepotrebujú

Premiér Eduard Heger (OĽANO) odovzdal prezidentke SR Zuzane Čaputovej tri mená kandidátov, ktorí majú nahradiť vo vláde ministrov za SaS. Pri rezorte školstva ešte výber kandidáta nie je uzavretý. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ceny ropy ďalej klesajú
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Ktorý z našich politikov je väčší populista?
  4. Ministerstvo školstva
  5. Na snímke v popredí Boris Kollár, predseda Sme rodina.
  6. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).

„Prezidentke som odovzdal tri mená, pri rezorte školstva som ju požiadal, aby zatiaľ poverila riadením rezortu mňa, kým dáme meno, s ktorým budeme všetci spokojní,“ podotkol v relácii. Konkrétne mená neoznámil.

Politikárčenie by bolo na škodu veci, treba zachovať súdnosť a pozerať sa na všetko pragmaticky.

Premiér Eduard Heger.

Verí, že bude čoskoro uzavretý aj výber kandidáta na šéfa rezortu školstva. Cieľom je, aby boli všetky štyri nominácie odborníci. „Vymenovanie ministrov je v rukách  prezidentky,“ dodal.

Verí, že sa odložia politické tričká

Ako uviedol web spravy.rtvs.sk, premiér vyhlásil, že sa neoprie sa o hlasy o fašistov a extrémistov pri prijímaní dôležitých rozhodnutí. Priznáva, že sú menšinová vláda, nemajú 76 a viac poslancov v parlamente, túto situáciu Slovensko viackrát zažilo. Mrzí ho, že strana SaS odišla z koalície.

Najväčšou prioritou budú zákony, ktoré sa tykajú pomoci ľuďom. Verí, že sa odložia politické tričká, ako sa aj odložili pri pandémii, a bude tam veľká podpora.

Koaličná zmluva hovorí, že nebráni prijať návrh zákona z opozície, je to na základe rokovania a dohody. Už sa tak aj udialo. „Politikárčenie by bolo na škodu veci, treba zachovať súdnosť a pozerať sa na všetko pragmaticky,“ nechal sa počuť premiér.

Heger ubezpečil, že Slovensko má na zimu dostatok zásob plynu. Je proti zastropovaniu cien ruského plynu na európskej úrovni.

Finálna regulovaná cena elektriny pre domácnosti na rok 2023 by mala byť podľa predsedu vlády známa do niekoľkých týždňov. Poukázal na to, že celková cena elektrickej energie sa skladá z viacerých zložiek.

„Ešte potrebujeme počkať, kým sa ustáli trhová cena elektrickej energie. Lebo tá vstupuje do ceny za tss (tarifa za systémové služby, pozn. TASR) a podľa toho budeme vedieť finálnu regulovanú a zastropovanú cenu za elektrinu na budúci rok,“ podotkol.

„Diskutujeme so slovenskými elektrárňami“

V súčasnosti je cena za dodávku silovej zložky elektriny regulovaná na úrovni 61,21 eura za megawatthodinu. V roku 2023 by mohla byť táto cena garantovaná na 85 percentách tohtoročnej spotreby. „Toto je niečo, čo momentálne prepočítavame a diskutujeme so slovenskými elektrárňami,“ doplnil v relácii Heger.

Domácnosti vraj nepotrebujú „energetické šeky“

Ubezpečil, že Slovensko má na zimu dostatok zásob plynu. Je proti zastropovaniu cien ruského plynu na európskej úrovni. „Európa veľmi silno diverzifikovala. Za posledné mesiace závislosť od ruského plynu klesla veľmi prudko,“ vysvetlil šéf vládneho kabinetu.

Slovenské domácnosti podľa Hegera nepotrebujú „energetické šeky“, pokiaľ majú zastropované ceny elektriny i plynu. Týmto opatrením ušetrili domácnostiam 3 miliardy eur, vysvetlil Heger.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger už nebude iba premiér: Prezidentke som dal tri mená. Energetické šeky ľudia nepotrebujú

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti