eReport.sk
Eduard Heger (OĽANO)
Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

Heger: Rád počujem, že bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku prepustili


Slovenský premiér Eduard Heger v pondelok privítal prepustenie bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Ihara Ľaščeňu z väzby.

„Rád počujem, že bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Ihara Ľaščeňu prepustili z väzenia… Všetci politickí väzni musia byť oslobodení. Stojíme za slobodou prejavu, ktorá nesmie byť spochybňovaná,“ uviedol Heger v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Ruský portál Gazeta.ru informoval, že Ľaščeňova dcéra v piatok na Twitteri oznámila, že jej otec sa nachádza doma a cíti sa dobre. „Všetkým vám ďakuje za podporu,“ napísala Ľaščeňová odkaz svojho otca adresovaný jeho stúpencom.

Uväznenie bývalého diplomata vyvolalo viaceré reakcie:

  1. Igor Leščeňa
  2. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  3. Eduard Heger (OĽaNO) počas brífingu na spomienkovom podujatí pri príležitosti Pamätného dňa obetí rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 1. augusta 2021.

Ľaščeňu zadržali 12. augusta spolu s ďalšími zástupcami bieloruskej opozičnej platformy Zhromaždenie (Schod) po tom, ako tamojšie úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov platformy. Prehľadali vtedy aj Ľaščeňov byt.

Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Ihar Ľaščeňa (po rusky: Igor Leščeňa) vyjadril vlani v auguste ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách.

Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko ho z postu oficiálne odvolal 24. augusta 2020.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger: Rád počujem, že bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku prepustili

KOMENTOVALI STE: