eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO) počas brífingu na spomienkovom podujatí pri príležitosti Pamätného dňa obetí rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 1. augusta 2021.
Eduard Heger (OĽaNO) . Foto: tasr

Heger odkázal Lukašenkovi: Slovensko neprestane vyvíjať tlak, sme pripravení na ďalšie sankcie!

Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) opätovne vyzýva prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka, aby prepustil všetkých politických väzňov vrátane bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu. Heger tak reaguje na zadržanie bývalého veľvyslanca. Ten ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva verejne podporil minuloročné protesty proti režimu bieloruského prezidenta.

„Zatknutie bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu, takmer na výročie po jeho rezignácii, je ďalším dôkazom nemilosrdnosti režimu voči svojim vlastným občanom,“ konštatuje Heger v stanovisku, ktoré poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Heger pripomenul aj väznenie novinárov

Lukašenkov režim v Bielorusku považuje Heger za nedemokratický, nelegitímny a násilnícky. Pripomenul zmanipulované prezidentské voľby sprevádzané od začiatku protestami, ale tiež stupňovanie násilností, veľké zatýkanie a väznenie novinárov, občianskych aktivistov či ďalších ľudí, ktorí majú iný názor ako bieloruský prezident. Viaceré krajiny EÚ, najmä Litva, čelia taktiež veľkému náporu nelegálnych migrantov z tretích krajín. Tých Lukašenkov režim zneužíva na politické účely a vydiera tak svojich kritikov.

„Slovensko neprestane spolu s partnermi v EÚ vyvíjať tlak na to, aby mali občania Bieloruska perspektívu žiť v bezpečnej, demokratickej a slobodnej krajine. Sme pripravení na ďalšie sankcie,“ ubezpečil Heger.

Lukašenko Leščeňu odvolal 24. augusta 2020

Leščeňa bol zadržaný spolu s ďalšími zástupcami opozičnej platformy Schod. Bieloruské úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov tejto platformy. Prehľadali aj Leščeňov byt. Následne ho zadržali a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.

Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa v auguste 2020 vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách. Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Lukašenko Leščeňu z postu oficiálne odvolal 24. augusta 2020.

Bývalý bieloruský veľvyslanec na Slovensku skončil vo väzení:

  1. Igor Leščeňa
  2. Eduard Heger (OĽANO)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger odkázal Lukašenkovi: Slovensko neprestane vyvíjať tlak, sme pripravení na ďalšie sankcie!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti