Hájili záujmy Vladimíra Mečiara. Až do septembra 2005, kedy sa zo dňa na deň stali podporovateľmi vlády Mikuláša Dzurindu. Toto názorové salto vrhalo tieň podozrenia na poslancov Karola Džuppu a Eduarda Kolesára už od samého začiatku.
V politických kuloároch sa okamžite začalo šepkať o ich kúpení Dzurindovcami. Inak bola ich náhla zmena politického názoru len ťažko racionálne vysvetliteľná. Najmä ak sa udiala počas vládnej krízy, kedy koalícia prišla o poslancov vtedajšej strany ANO Pavla Ruska a tým o väčšinu. Vláda tak nemohla pokračovať v presadzovaní svojich reforiem. Až do chvíle, kedy sa poslanci Džuppa a Kolesár pripojili ku koaličnej strane a začali podporovať vládny program.
Mohlo by vás zaujímať
Lipšic volal po vyvodení zodpovednosti
Kupovanie poslancov naznačovali viacerí politici. Nahlas a otvorene však o tom prehovoril ako prvý až v roku 2009 – teda o štyri roky neskôr – vtedy podpredseda KDH Daniel Lipšic. „Keď dvaja tvrdí házedesáci, pán Džuppa a Kolesár – to neboli nejakí takí, že nejaké mierne krídlo, to boli tvrdí házedesáci, z večera do rána začnú hlasovať s vládnou koalíciou, tak čo je to? Je to nejaké náhle osvietenie? Náhle sa im začali páčiť reformy? Asi nie. Proste nemôžme robiť z ľudí hlupákov, že budeme hovoriť, že my dodnes vlastne si myslíme, že naozaj u nich došlo k nejakej náhlej zmene názoru, kedy sa z dvoch tvrdých kovaných házedesákov stali dvaja reformní poslanci národnej rady. Ja si myslím, že to možné nie je,“ vyhlásil vtedy poslanec KDH.
Kupovanie poslancov bolo podľa Lipšica poslednou kvapkou pre voličov, ktorí sa od vtedajšej vládnej koalície postupne odvrátili. „Dzurindove vlády sklamali voličov, ktorí ich volili preto, že budú iní ako jej Mečiarove predchodkyne. Aj s našimi vládami boli spojené škandály, korupcia, zmanipulované tendre, kupovanie poslancov. A nebola vyvodená adekvátna zodpovednosť,“ vyhlásil v roku 2009 Lipšic, dnes špeciálny prokurátor.
Dzurindove vlády sklamali voličov, ktorí ich volili preto, že budú iní ako jej Mečiarove predchodkyne.
Nerobme z ľudí hlupákov
V tom čase navyše hovoril aj o vyšetrovaní káuz políciou. To však neprinieslo nič. On však podľa vtedajších vyjadrení po skutkových okolnostiach nepátral, nedozoroval vyšetrovacie spisy. „Ani som sa nezaujímal, kto z ich rodiny dostal aké funkcie v akom rezorte, ale myslím si, že žiaden rozumný človek, ak z neho nechceme robiť hlupáka, neverí tomu, že keď je parlament zablokovaný a vláda nemá dostatok hlasov a z večera do rána dvaja tvrdí opoziční poslanci zrazu prejdú, bez vysvetlenia, a hlasujú s vládou, že to je v poriadku. To nie je v poriadku.“
Šanca
Od týchto vyhlásení Daniela Lipšica uplynulo 14 rokov. On je dnes špeciálnym prokurátorom a Mikuláš Dzurinda na ceste späť do politiky. Lipšicovi teda nič nebráni tomu, aby sa na vyšetrovanie kupovania poslancov Dzurindovou vládou s odstupom času pozrel znovu. Tentokrát už prístup do vyšetrovacích spisov má. A aj keď je skutok podplácania dnes už podľa všetkého premlčaný, pravdu voliči určite ocenia aj dnes. Najmä ak nás Mikuláš Dzurinda ide presviedčať o tom, že on je na záchranu modrej pravice ten pravý. Faktom je, že keby sedel v parlamente aj v týchto dňoch, koalícia by možno našla nejakých tých poslancov na získanie väčšiny.
Lipšicovi teda nič nebráni tomu, aby sa na vyšetrovanie kupovania poslancov Dzurindovou vládou s odstupom času pozrel znovu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lipšic ako poslanec hovoril o kupovaní poslancov Dzurindom. Ako prokurátor ho môže vyšetriť