eReport.sk

G7 rokuje o pomoci pre Ukrajinu: Okrem toho “kujú” plán proti na sile naberajúcej Číne!


Ministri financií skupiny G7 (siedmich najvyspelejších ekonomík sveta) sa v piatok zišli v Taliansku. Kľúčovými témami dvojdňového stretnutia sú pomoc Ukrajine a „nespravodlivá“ priemyselná politika Číny.

Vyhlásenia ministrov pred rokovaniami v Strese pritom naznačujú, že nemožno očakávať žiadne podrobnosti o pôžičke Ukrajine, ktorá má byť zabezpečená príjmom zo zmrazených ruských aktív. Ministerka financií USA Janet Yellenová uviedla, že pôžička by mohla predstavovať približne 50 miliárd USD (46,06 miliardy eur), no žiadna suma nebola schválená.

G7 rokuje o pomoci pre Ukrajinu

Jay Shambaugh z amerického ministerstva financií pre televíziu CNBC povedal, že neočakáva diskusiu o technických aspektoch, ako je štruktúra pôžičky, kto ju bude spravovať alebo ako bude zabezpečená. Napriek tomu sa domnieva, že ministri dosiahnu významný pokrok. K predstaviteľom G7 sa v sobotu (25. 5.) pripojí ukrajinský minister financií Serhij Marčenko.

Európska únia (EÚ) medzitým dokončila vlastnú dohodu o použití „neočakávaných a mimoriadnych“ príjmov z ruských aktív, ktoré by Ukrajine do roku 2027 mali priniesť 15 až 20 miliárd eur.

Zabavenie ruských aktív pre Ukrajinu

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba poďakoval EÚ, ale zopakoval, že Kyjev dúfa v úplné zabavenie ruských aktív, nielen úrokov, čo viaceré európske krajiny z právnych dôvodov vylúčili. Nemecký minister financií Christian Lindner v piatok novinárom povedal, že „mnohé právne a technické otázky stále nie sú vyriešené“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD)
  2. Potrebné pre našu slobodu

Európsky vyjednávač v Strese očakáva, že záverečné komuniké predstaví možnosti, ktoré by mali predsedovia vlád G7 zvážiť na summite 13. až 15. júna.

Boj proti Číne?

Boj proti rastúcej exportnej sile Číny bude ďalšou ústrednou témou stretnutia po tom, čo USA minulý týždeň oznámili prudké zvýšenie ciel na dovoz celého radu čínskych produktov, vrátane elektromobilov, batérií alebo čipov. USA nežiadajú, aby ich partneri prijali podobné opatrenia, ale chcú, aby spojenci z G7 (Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Kanada) ukázali, že stoja za Washingtonom. Vyhlásila vo štvrtok (23. 5.) Yellenová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

G7 rokuje o pomoci pre Ukrajinu: Okrem toho “kujú” plán proti na sile naberajúcej Číne!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: