eReport.sk
Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
Vladimír Putin a Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Francúzsko eskaluje napätie: Rusko avizuje tvrdú reakciu, ak Paríž pošle vojakov na Ukrajinu!


Francúzsko eskaluje napätie! Ak budú na Ukrajinu vyslaní francúzski vojaci, Rusko prijme odvetné opatrenia nielen v politickej rovine. Varoval v stredu vedúci sekcie pre Európu na ruskom ministerstve zahraničných vecí Arťom Studennikov citovaný ruskou tlačovou agentúrou RIA.

Francúzsko eskaluje napätie

Studennikov nešpecifikoval, aké opatrenia Rusko prijme, ale uviedol, že Moskva pred nimi varovala Paríž. Dodal, že vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu zvýši riziko stretu dvoch jadrových mocností. Francúzska armáda sa zároveň „stane legitímnym cieľom“ pre ruskú armádu.

Ruský diplomat súčasne podotkol, že aj keď „stále bojovnejšia rétorika“ francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nenachádza širokú podporu medzi spojencami v EÚ a NATO a odmieta ju aj väčšina Francúzov, Moskva nemôže nebrať takéto vyhlásenia vážne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Plány na začiatku boli veľké. Čo z nich však ostalo? Zdá sa, že jedno veľké nič.
  2. Volodymyr Zelenskyj
  3. Bulharský prezident Rumen Radev

Studennikov však súčasne vyjadril nádej, že vo vládnucich kruhoch Francúzska prevládne „ak nie zdravý rozum, tak aspoň pud sebazáchovy“. „Tak či onak, sme pripravení na akýkoľvek vývoj udalostí,“ uzavrel Studennikov.

Macron uvažuje nad vyslaním vojakov na Ukrajinu

Prezident Macron začiatkom mája v rozhovore pre týždenník The Economist povedal, že nevylučuje možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu, ak Rusko prelomí frontovú líniu a ak takáto požiadavka príde z Kyjeva. S týmto prístupom Francúzska podľa neho súhlasilo „veľa krajín EÚ“.

Kremeľ hovorí o eskalovaní napätia

Kremeľ označil tieto úvahy za bezprecedentné kolo eskalácie napätia, ktoré si vyžaduje pozornosť i prijatie opatrení. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Európa vníma, že pomery na fronte sa zmenili a môžu sa pre Ukrajinu skončiť kolapsom, preto situáciu zámerne eskalujú. Reakciou na kroky Západu sú aj cvičenia s raketovými formáciami ruského Južného vojenského okruhu. Očakáva sa, že tieto manévre, ktoré sa začali v utorok, otestujú použitie nestrategických jadrových zbraní.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsko eskaluje napätie: Rusko avizuje tvrdú reakciu, ak Paríž pošle vojakov na Ukrajinu!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: