Oravský hrad, Spišský hrad, hrad Devín, Nový zámok v Banskej Štiavnici či Dóm svätej Alžbety v Košiciach o 19.00 h spolu s viacerými ďalšími ikonickými kultúrnymi pamiatkami po celom Slovensku zhasli, alebo na nich vyvesili čiernu vlajku. Stalo sa tak na protest proti návrhu na zmenu pamiatkových úradov na špeciálne stavebné úrady.
„Je to symbolický krok k tomu, čo nás čaká, ak parlament schváli nový návrh zákona o výstavbe,“ vyhlásila iniciatíva, ktorú zverejnila organizácia Čierne diery. Zapojili sa do nej viacerí ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeológovia, architekti či akademici.
Systém ochrany pamiatok na Slovensku podľa nich v súčasnosti nie je dokonalý, ale transformácia na stavebné úrady „plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia“ bude, ako tvrdia, znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok. „Nový zákon je veľkým nepochopením toho, čomu sa pamiatkari venujú, majú venovať a aké sú problémy pamiatok na Slovensku,“ upozornili s tým, že namiesto zvyšovania odbornosti a zlepšovania služieb poskytovaných občanom čaká pamiatkarov neexistujúci počítačový program a množstvo byrokracie. Kritizujú taktiež, že pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov dosiaľ neboli akceptované.
Do protestu sa zapojili aj pamiatky, ako hrad Strečno, Kalvária v Banskej Štiavnici, historická mestská radnica v Bardejove, Stará radnica v Bratislave, bratislavský Slavín, hrad Beckov, Budatínsky hrad, Zvolenský zámok či Dóm sv. Martina v Bratislave.
S návrhom na zmenu krajských pamiatkových úradov (KPÚ) a Pamiatkového úradu (PÚ) SR na špeciálny stavebný úrad pre národné kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a územia svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ráta novela zákona o výstavbe.
Ministerka kultúry Natália Milanová pamiatkarom odkázala, že im chce štát dať najlepšie možnosti na to, aby sa výrazne zlepšila ochrana pamiatok a aby sa zachovala budúcnosť kultúrneho dedičstva. Vyhlásila to vo zverejnenom videu na sociálnej sieti.
Pamiatkari podľa jej slov roky žiadali viac peňazí, viac ľudí a väčšie kompetencie. „Práve toto rieši zmena zákona o výstavbe, vďaka ktorému posilňujeme kompetencie pamiatkovému úradu. V pripravovanom zákone o ochrane pamiatkového fondu chceme zasa pridať ľudí a peniaze,“ spresnila Milanová.
Deklaruje, že navrhovaný zákon nijako nezasahuje či nezhoršuje podmienky na to, aby pamiatkové úrady poskytovali odbornú pomoc pri obnove pamiatok. „Naopak, ich zodpovednosť sa posilňuje,“ poznamenala s tým, že Pamiatkový úrad (PÚ) SR má v prvom rade chrániť pamiatkový fond prostredníctvom svojich rozhodnutí.
Pozhasínaním ikonických pamiatok po celom Slovensku chcú v utorok o 19.00 h vyjadriť pamiatkari, správcovia hradov či vlastníci a správcovia pamiatok nespokojnosť s novelou zákona o výstavbe. Tá ráta s návrhom zmeny krajských pamiatkových úradov a PÚ SR na špeciálny stavebný úrad pre národné kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a územia svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
FOTO Už aj im došla trpezlivosť. Pamiatkari takto protestujú proti Milanovej rozhodnutiu!