eReport.sk
Zľava brat Jeffa Bezosa Mark, Jeff Bezos, Oliver Daemen a Wally Funk,
Zľava brat Jeffa Bezosa Mark, Jeff Bezos, Oliver Daemen a Wally Funk. Foto: tasr/ap

FOTO Prvý let miliardára Bezosa k hranici vesmíru s 82-ročnou pilotkou bol úspešný

AKTUALIZOVANÉ – Znovupoužiteľná suborbitálna raketa New Shepard vyvinutá spoločnosťou Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa v utorok úspešne odštartovala, dosiahla hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Na palube boli okrem Jeffa Bezosa ďalší traja pasažieri, konkrétne Bezosov brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný čerstvý absolvent strednej školy Oliver Daemen. Ten sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre, píše agentúra AFP. Daemen, ktorý vlani ukončil strednú školu, bol zároveň prvým platiacim zákazníkom Blue Originu. V module letela aj 82-ročná americká letkyňa Wally Funková, ktorá sa zase stala najstarším človekom vo vesmíre. Rekord doteraz držal astronaut John Glenn, ktorý v roku 1962 ako prvý Američan obletel zemeguľu a do vesmíru sa opäť pozrel v roku 1998 ako 77-ročný.

Na snímke štart znovupoužiteľnej suborbitálnej rakety New Shepard, ktorú vyvinula spoločnosť Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa, úspešne odštartovala o 15.12 h SELČ zo základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase v utorok 20. júla 2021. – Foto: tasr/ap

“To bolo úžasné,” zakričal Bezos do vysielačky po tom, ako New Shepard úspešne pristál v texaskej púšti. “Najlepší deň v mojom živote,” dodal o niekoľko minút neskôr. “V tejto kapsule sedí skupinka veľmi šťastných ľudí,” citovala Bezosa agentúra AP.

Miliardár Jeff Bezos, jeden zo štvorčlennej posádky, vystupuje po úspešnom pristátí z kapsuly New Shepard. – Foto: tasr/ap

Podľa AP ide o prvý let s ľudskou posádkou, ktorý podnikla Bezosova spoločnosť Blue Origin. Multimiliardár a zakladateľ firmy Amazon sa stal druhým superboháčom, ktorý sa do vesmíru pozrel na palube vlastného stroja. Iba pred deviatimi dňami sa na svoju vlastnú cestu vydal zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic Richard Branson.

New Shepard je suborbitálna raketa, čo znamená, že nedosiahla obežnú dráhu Zeme, ale takzvanú Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov, ktorá je známa ako “začiatok vesmíru”. Posádka na vrchole trajektórie zažila niekoľko minút zníženej gravitácie.

Pozrite si aj ďalšie fotografie z letu a pristátia rakety New Shepard

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Raketa New Shepard je pomenovaná podľa prvého amerického astronauta Alana Sheparda. Let sa uskutočnil v deň 52. výročia pristátia misie Apollo 11 na Mesiaci. Tento dátum si zvolil Bezoz osobne, dodáva AP. Oproti “raketovému lietadlu” Richarda Bransona bola Bezosova kapsula “pilotovaná” počítačom a preto nemuseli byť na palube žiadni ďalší členovia posádky.

Raketa New Shepard od spoločnosti Blue Origin pred štartom z firemnej základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase v utorok 20. júla 2021. – Foto: tasr/ap

Členovia posádky kráčajú po schodoch pred štartom kozmickej lode v americkom Texase v utorok 20. júla 2021. – Foto: tasr/ap

Novinári sledujú na televíznej obrazovke rozhovor 82-ročnej americkej letkyne Wally Funkovej. – Foto: tasr/ap

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport