eReport.sk
Milorad Dodik v júni 2008 v Sarajeve.
Milorad Dodik v júni 2008 v Sarajeve. Foto: tasr

FOTO Prezident Republiky srbskej: Nerobíme to zo zloby. Sme pripravení bojovať za svoju slobodu!

Prezident Republiky srbskej v Sarajave vyhlásil, že je „obzvlášť hrdý“ na ľudí, ktorí sú pripravení brániť Republiku srbskú.

Členovia ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorí sú známi úzkymi vzťahmi s prezidentom Vladimirom Putinom, sa pri príležitosti Dňa Republiky srbskej zúčastnili na nedeľňajšom sprievode v bosnianskom hlavnom meste Sarajevo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nik nám už nebude diktovať!
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Putin je nekompromisný

Približne 20 členov Nočných vlkov kráčalo spolu so zhruba 2000 účastníkmi sprievodu vrátane policajtov a zástupcov študentských inštitúcií Republiky srbskej, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

…aby Republika srbská bola silná ako Matka Rus

Hlavný organizátor podujatia označil Nočných vlkov za propagátorov pravoslávia, ktorí sa zasadzujú za to, aby Republika srbská „bola silná a večná ako Matka Rus“.

FOTO Bosnianski Srbi pochodujú osláv Dňa nezávislosti Republiky srbskej

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Členovia kontroverzného motorkárskeho klubu často navštevujú Republiku srbskú, kde majú aj svojich domácich zástupcov. Do Bosny a Hercegoviny mieria pri príležitosti náboženských i svetských sviatkov, pričom sa zúčastnili aj na predchádzajúcich oslavách Dňa Republiky srbskej.

Skupina mladých mužov na pochode niesla vlajky

Bosniansky minister bezpečnosti Selmo Cikotič varoval pred možnou prítomnosťou radikálnych a extrémistických skupín. S odvolaním sa na spravodajské služby povedal, že na akcii sa zúčastnia aj členovia ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny. A tiež Hnutia srbských četníkov Ravne Gore.

Skupina mladých mužov na pochode niesla vlajky. Tie podľa nich predstavovali Ruskom podporovaných separatistov v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Deň Republiky srbskej sa oslavuje 9. januára

Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik počas osláv vo východnej časti Sarajeva vyhlásil, že je Hrdý. „Obzvlášť hrdý“ na ľudí, ktorí sú pripravení brániť Republiku srbskú. „Nerobíme to zo zloby, ale preto, aby sme ukázali, že sme pripravení bojovať za svoju slobodu,“ povedal Dodik.

Deň Republiky srbskej sa oslavuje 9. januára. A to napriek tomu, že Ústavný súd Bosny a Hercegoviny už dvakrát vyhlásil tento dátum za protiústavný.

Daytonská mierová dohoda Bosnu rozdelila

Tento deň sa vzťahuje na výročie vyhlásenia nezávislosti regiónu od bývalej Juhoslávie v roku 1992. To rozpútalo bosniansku vojnu v rokoch 1992-1995. Zahynulo v nej 100.000 ľudí a viac ako 11.000 v Sarajeve, ktoré bolo 43 mesiacov obliehané bosnianskosrbskými jednotkami.

Daytonská mierová dohoda z roku 1995 rozdelila Bosnu a Hercegovinu na dve autonómne oblasti. Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny.

Peskov: Srbsko je spojenec Ruskej federácie

Rusko podporuje Srbsko ako svojho spojenca v jeho snahe ochrániť etnických Srbov v Kosove, kde v týchto dňoch prebiehajú protesty a blokády ciest. „Rusko veľmi podrobne sleduje, čo sa deje a ako sú zaisťované práva Srbov… Podporujeme Belehrad vo všetkých krokoch, ktoré podniká,“ uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Prezident Republiky srbskej: Nerobíme to zo zloby. Sme pripravení bojovať za svoju slobodu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti